Murdoch afviser joker-rolle i slaget om Yahoo

Mediemogulen Rupert Murdoch afviser blankt, at han vil træde til som Yahoos frelsende engel og redde selskabet fra at ende som en del af Microsoft.

Artikel top billede

Efter massive rygter afviser den hovedrige mediemogul, Rupert Murdoch, en gang for alle, at han står klar i kulissen med et konkurrerende bud på Yahoo.

Det sker, efter Microsoft fredag afleverede et tilbud på 224 milliarder kroner på Yahoo, hvis ledelse absolut ikke ønsker, at selskabet ryger i Microsofts hænder.

”Vi vil ikke komme med et tilbud på Yahoo,” lyder det kategorisk fra Rupert Murdoch til Financial Times.

Dermed mister Yahoos ledelse et af de redningsplanker, som selskabet ellers har klamret sig til i dets indædte bestræbelser på at mane Microsofts fjendtlige overtagelses-tilbud i jorden.

Rygter har ellers villet vide, at Murdoch og hans News Corp. overvejede at komme med et konkurrende tilbud til Microsofts – ikke mindst for på denne måde at forsøge at forsvare selskabets interesser i MySpace.

Tidligere har det da også været fremme, at Murdoch har tilbudt en hele MySpace til gengæld for en fjerdedel af Yahoo.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly