Murdoch afviser joker-rolle i slaget om Yahoo

Mediemogulen Rupert Murdoch afviser blankt, at han vil træde til som Yahoos frelsende engel og redde selskabet fra at ende som en del af Microsoft.

Artikel top billede

Efter massive rygter afviser den hovedrige mediemogul, Rupert Murdoch, en gang for alle, at han står klar i kulissen med et konkurrerende bud på Yahoo.

Det sker, efter Microsoft fredag afleverede et tilbud på 224 milliarder kroner på Yahoo, hvis ledelse absolut ikke ønsker, at selskabet ryger i Microsofts hænder.

”Vi vil ikke komme med et tilbud på Yahoo,” lyder det kategorisk fra Rupert Murdoch til Financial Times.

Dermed mister Yahoos ledelse et af de redningsplanker, som selskabet ellers har klamret sig til i dets indædte bestræbelser på at mane Microsofts fjendtlige overtagelses-tilbud i jorden.

Rygter har ellers villet vide, at Murdoch og hans News Corp. overvejede at komme med et konkurrende tilbud til Microsofts – ikke mindst for på denne måde at forsøge at forsvare selskabets interesser i MySpace.

Tidligere har det da også været fremme, at Murdoch har tilbudt en hele MySpace til gengæld for en fjerdedel af Yahoo.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S