Murdoch afviser joker-rolle i slaget om Yahoo

Mediemogulen Rupert Murdoch afviser blankt, at han vil træde til som Yahoos frelsende engel og redde selskabet fra at ende som en del af Microsoft.

Artikel top billede

Efter massive rygter afviser den hovedrige mediemogul, Rupert Murdoch, en gang for alle, at han står klar i kulissen med et konkurrerende bud på Yahoo.

Det sker, efter Microsoft fredag afleverede et tilbud på 224 milliarder kroner på Yahoo, hvis ledelse absolut ikke ønsker, at selskabet ryger i Microsofts hænder.

”Vi vil ikke komme med et tilbud på Yahoo,” lyder det kategorisk fra Rupert Murdoch til Financial Times.

Dermed mister Yahoos ledelse et af de redningsplanker, som selskabet ellers har klamret sig til i dets indædte bestræbelser på at mane Microsofts fjendtlige overtagelses-tilbud i jorden.

Rygter har ellers villet vide, at Murdoch og hans News Corp. overvejede at komme med et konkurrende tilbud til Microsofts – ikke mindst for på denne måde at forsøge at forsvare selskabets interesser i MySpace.

Tidligere har det da også været fremme, at Murdoch har tilbudt en hele MySpace til gengæld for en fjerdedel af Yahoo.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos