Digitalisering går fri af Lars Løkkes stramninger

Regeringen vil ikke ramme digitaliseringen, når der strammes op på finanspolitikken. Det stod klart, da finansministeren i dag fremlagde sit forslag til finansloven for i år.

Artikel top billede

Der bliver brugt alt for mange penge i Staten, mener finansminister Lars Løkke Rasmussen og foreslår, at samtlige ministerier sparer en procent. Foto: Keld Navntoft/Scanpix

I dag fremlagde regeringen et forslag til finanslov for i år, og mens der er lagt op til stramninger på forbruget, bliver digitaliseringen af det offentlige holdt fri.

Finansminister Lars Løkke Rasmussens forslag rummer en besparelse i alle ministerier på en procent, som til gengæld kan bruges til næste år.

Samtidig med besparelserne er der dog afsat 1,3 milliarder til kvalitetsreformen, og der er afsat penge til at gennemføre digitaliseringsstrategien og indførelsen af et nyt digitalt kommunikationssystem i beredskabet.

De to poster er på regeringens liste over større initiativer i 2008 og går altså fri af den generelle stramning af ministeriernes økonomi.

Robusthed i økonomien

Da Lars Løkke Rasmussen i dag fremlagde forslaget til finanslov var det især med fokus på, at regeringen vil forsøge at dæmpe efterspørgslen ved at begrænse ministeriernes forbrug.

Den nuværende højkonjunktur og manglen på arbejdskraft danner baggrund for, at regeringen mener, at det er nødvendigt at dæmpe forbruget i staten.

Finansministeren forsikrede dog, at de borgernære serviceområder, som skoler, sundhed og ældrepleje ikke vil blive ramt. Regeringen har i forbindelse med aftalerne med kommunerne og regionerne afsat fire milliarder kroner mere til at styrke kommuner og regioner.

"Samlet set mener vi, der er tale om en rigtig fornuftig finanslov, som både tilgodeser en fortsat udbygning af velfærden og hensynet til en stabil økonomisk udvikling i Danmark," siger Lars Løkke Rasmussen om forslaget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS