Digitalisering går fri af Lars Løkkes stramninger

Regeringen vil ikke ramme digitaliseringen, når der strammes op på finanspolitikken. Det stod klart, da finansministeren i dag fremlagde sit forslag til finansloven for i år.

Artikel top billede

Der bliver brugt alt for mange penge i Staten, mener finansminister Lars Løkke Rasmussen og foreslår, at samtlige ministerier sparer en procent. Foto: Keld Navntoft/Scanpix

I dag fremlagde regeringen et forslag til finanslov for i år, og mens der er lagt op til stramninger på forbruget, bliver digitaliseringen af det offentlige holdt fri.

Finansminister Lars Løkke Rasmussens forslag rummer en besparelse i alle ministerier på en procent, som til gengæld kan bruges til næste år.

Samtidig med besparelserne er der dog afsat 1,3 milliarder til kvalitetsreformen, og der er afsat penge til at gennemføre digitaliseringsstrategien og indførelsen af et nyt digitalt kommunikationssystem i beredskabet.

De to poster er på regeringens liste over større initiativer i 2008 og går altså fri af den generelle stramning af ministeriernes økonomi.

Robusthed i økonomien

Da Lars Løkke Rasmussen i dag fremlagde forslaget til finanslov var det især med fokus på, at regeringen vil forsøge at dæmpe efterspørgslen ved at begrænse ministeriernes forbrug.

Den nuværende højkonjunktur og manglen på arbejdskraft danner baggrund for, at regeringen mener, at det er nødvendigt at dæmpe forbruget i staten.

Finansministeren forsikrede dog, at de borgernære serviceområder, som skoler, sundhed og ældrepleje ikke vil blive ramt. Regeringen har i forbindelse med aftalerne med kommunerne og regionerne afsat fire milliarder kroner mere til at styrke kommuner og regioner.

"Samlet set mener vi, der er tale om en rigtig fornuftig finanslov, som både tilgodeser en fortsat udbygning af velfærden og hensynet til en stabil økonomisk udvikling i Danmark," siger Lars Løkke Rasmussen om forslaget.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job