Digitalisering går fri af Lars Løkkes stramninger

Regeringen vil ikke ramme digitaliseringen, når der strammes op på finanspolitikken. Det stod klart, da finansministeren i dag fremlagde sit forslag til finansloven for i år.

Artikel top billede

Der bliver brugt alt for mange penge i Staten, mener finansminister Lars Løkke Rasmussen og foreslår, at samtlige ministerier sparer en procent. Foto: Keld Navntoft/Scanpix

I dag fremlagde regeringen et forslag til finanslov for i år, og mens der er lagt op til stramninger på forbruget, bliver digitaliseringen af det offentlige holdt fri.

Finansminister Lars Løkke Rasmussens forslag rummer en besparelse i alle ministerier på en procent, som til gengæld kan bruges til næste år.

Samtidig med besparelserne er der dog afsat 1,3 milliarder til kvalitetsreformen, og der er afsat penge til at gennemføre digitaliseringsstrategien og indførelsen af et nyt digitalt kommunikationssystem i beredskabet.

De to poster er på regeringens liste over større initiativer i 2008 og går altså fri af den generelle stramning af ministeriernes økonomi.

Robusthed i økonomien

Da Lars Løkke Rasmussen i dag fremlagde forslaget til finanslov var det især med fokus på, at regeringen vil forsøge at dæmpe efterspørgslen ved at begrænse ministeriernes forbrug.

Den nuværende højkonjunktur og manglen på arbejdskraft danner baggrund for, at regeringen mener, at det er nødvendigt at dæmpe forbruget i staten.

Finansministeren forsikrede dog, at de borgernære serviceområder, som skoler, sundhed og ældrepleje ikke vil blive ramt. Regeringen har i forbindelse med aftalerne med kommunerne og regionerne afsat fire milliarder kroner mere til at styrke kommuner og regioner.

"Samlet set mener vi, der er tale om en rigtig fornuftig finanslov, som både tilgodeser en fortsat udbygning af velfærden og hensynet til en stabil økonomisk udvikling i Danmark," siger Lars Løkke Rasmussen om forslaget.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland