Nu er Yahoo mere værd end Microsofts tilbud

Finansmarkedet tror, at Microsoft er klar til at hæve prisen for Yahoo. Det har sat så meget fut i Yahoo-aktien, at Yahoo nu faktisk er mere værd end det beløb, som Microsoft har tilbudt.

Artikel top billede

Aktiemarkedets stålsatte tiltro til at Microsoft er klar til at hæve sit tilbud på 224 milliarder kroner for Yahoo, har presset Yahoos aktiekurs så højt op, at selskabet i dag er mere værd end Microsofts tilbud, skriver Financial Times.

Aktie-kursens himmelflugt er kommet, fordi analytikerne tror, at Microsoft er klar til at betale prisen for at få en hurtig afgørelse fra Yahoo, der fortsat trækker tiden ud, fordi selskabet overvejer forskellige alternativer.

Den grundlæggende forventning bag kursstigningen er dog, at Yahoo vil falde til patten og kapitulere overfor Microsoft, som dermed vil blive selskabets nye ejer.

Det skyldes ikke mindst, at feltet af alternative købere efterhånden ser meget begrænset ud, efter Rupert Murdoch og hans News Corp. fornylig meddelte, at de ikke var interesserede i at overtage Yahoo.

Ifølge Financial Times lå Yahoo-kursen ved børsens lukning i aftes på 29,04 dollar stykket. Microsoft har tilbudt 28,87 dollar per aktie.

Siden det tager tid at gennemføre en overtagelse, tolker avisen stigningen i den retning, at aktiemarkedet forventer, at Microsoft vil ende med at betale to til tre dollar mere per Yahoo-aktie – det vil sige omkring 31-33 dollar per aktie.

Annonceindlæg fra Salesforce

Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Erhvervsakademi København

Underviser til IT-arkitektur- og datamatikeruddannelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Developer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job