Yahoo-bosser kæmper for at verfe Microsoft væk

Yahoo-topchef Jerry Yang kæmper med næb og kløer for at finde alternativer til at lade sit selskab opkøbe af Microsoft. Drøftelser med Google intensiveres.

Artikel top billede

De to Yahoo-stiftere, Jerry Yang (tv) og David Filo.

Yahoo skruer op for intensiteten i forhandlingerne med Google i selskabets bestræbelser på at finde et alternativ til at lade sig sælge til Microsoft.

Ifølge avisen Los Angeles Times er Yahoos topchef, Jerry Yang, meget opsat på at kæmpe indædt på at få verfet Microsoft væk.

”Jerry er motiveret som bare fanden til at gøre alt, hvad han kan. Google er ekstremt konkurrencedygtig og vil alt, hvad der er muligt på ethvert tidspunkt, for at hindre Microsoft i at få en fod inden for døren,” lyder det fra en anonym kilde i avisen.

Forhandler med Google

Los Angeles Times skriver, at Yahoo ifølge tidligere topchefer har været interesseret i at overdrage selskabets annonce-finansierede søgetjeneste til Google, som dermed ville kunne placere betalte søgeresultater på Yahoos søgeresultater.

Til gengæld vil de to selskaber dele omsætningen i porten, lyder planerne.

Yahoos ledelse har holdt temmelig lav profil, siden Microsoft i fredags afleverede et bud på 224 milliarder kroner for selskabet.

Finansanalytikere vurderer, at der er ret begrænset mulighed for, at Jerry Yang og de øvrige Yahoo-topchefer finder en alternativ løsning til at lade selskabet sælge til Microsoft.

Til gengæld vurderer finansmarkedet, at Microsoft vil komme til at betale mere for selskabet end de pågældende 224 milliarder kroner. Det har fået Yahoo-aktien til at stige en del på børsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S