Lovforslag: Fjern piraterne fra nettet

Den britiske regering barsler med lovforslag, der skal gøre op med pirateri på nettet. Tre brud på ophavsretten, og der bliver blokeret for din internet-adgang.

Artikel top billede

"Three strikes and you are out".

Sådan kommer devisen til at lyde i fremtiden for de britiske internetbrugere, der ulovligt henter film og musik ned fra nettet.

Internetudbyderne vil nemlig blive forpligtet til at skride ind over for piraterne.

Det viser et såkaldt "green paper", der er første skridt mod ændring af en lov, som den engelske avis, The Times, er kommet i besiddelse af.

Dermed følger den britiske regering i hælene på Frankrig, hvis præsident Nicolas Sarkozy tidligere har advokeret for en ny ophavsretslov, der skal sende folk i fængsel, hvis de downloader ulovligt materiale.

Den danske del af pladebrancheforeningen IFPI er også tidligere kommet med en lignende appel til danske lovgivere.

Første, anden, tredje

Det nye britiske lovforslag giver brugerne tre chancer, før hammeren falder.

Første gang en bruger bliver mistænkt for at hente musik og film ned ulovligt, modtager vedkommende en advarsel per e-mail.

Anden gang bliver brugeren suspenderet.

Tredje gang bliver internetforbindelsen kappet.

Hvis bredbåndsselskaberne ikke følger retningslinjerne om de "tre chancer", kan de blive retsforfulgt og de mistænkte brugeres data blive gjort tilgængelig for retten.

Regeringen har dog endnu ikke besluttet om internetudbyderne skal kunne dele information om de brugere, der er mistænkt for at overtræde ophavsretten.

Med lovforslaget går den britiske regering dermed efter de godt seks millioner brugere, som, ifølge The Times, på et eller andet tidspunkt i løbet af et år downloader ulovligt materiale i Storbritannien.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S