Lovforslag: Fjern piraterne fra nettet

Den britiske regering barsler med lovforslag, der skal gøre op med pirateri på nettet. Tre brud på ophavsretten, og der bliver blokeret for din internet-adgang.

Artikel top billede

"Three strikes and you are out".

Sådan kommer devisen til at lyde i fremtiden for de britiske internetbrugere, der ulovligt henter film og musik ned fra nettet.

Internetudbyderne vil nemlig blive forpligtet til at skride ind over for piraterne.

Det viser et såkaldt "green paper", der er første skridt mod ændring af en lov, som den engelske avis, The Times, er kommet i besiddelse af.

Dermed følger den britiske regering i hælene på Frankrig, hvis præsident Nicolas Sarkozy tidligere har advokeret for en ny ophavsretslov, der skal sende folk i fængsel, hvis de downloader ulovligt materiale.

Den danske del af pladebrancheforeningen IFPI er også tidligere kommet med en lignende appel til danske lovgivere.

Første, anden, tredje

Det nye britiske lovforslag giver brugerne tre chancer, før hammeren falder.

Første gang en bruger bliver mistænkt for at hente musik og film ned ulovligt, modtager vedkommende en advarsel per e-mail.

Anden gang bliver brugeren suspenderet.

Tredje gang bliver internetforbindelsen kappet.

Hvis bredbåndsselskaberne ikke følger retningslinjerne om de "tre chancer", kan de blive retsforfulgt og de mistænkte brugeres data blive gjort tilgængelig for retten.

Regeringen har dog endnu ikke besluttet om internetudbyderne skal kunne dele information om de brugere, der er mistænkt for at overtræde ophavsretten.

Med lovforslaget går den britiske regering dermed efter de godt seks millioner brugere, som, ifølge The Times, på et eller andet tidspunkt i løbet af et år downloader ulovligt materiale i Storbritannien.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect