Lovforslag: Fjern piraterne fra nettet

Den britiske regering barsler med lovforslag, der skal gøre op med pirateri på nettet. Tre brud på ophavsretten, og der bliver blokeret for din internet-adgang.

Artikel top billede

"Three strikes and you are out".

Sådan kommer devisen til at lyde i fremtiden for de britiske internetbrugere, der ulovligt henter film og musik ned fra nettet.

Internetudbyderne vil nemlig blive forpligtet til at skride ind over for piraterne.

Det viser et såkaldt "green paper", der er første skridt mod ændring af en lov, som den engelske avis, The Times, er kommet i besiddelse af.

Dermed følger den britiske regering i hælene på Frankrig, hvis præsident Nicolas Sarkozy tidligere har advokeret for en ny ophavsretslov, der skal sende folk i fængsel, hvis de downloader ulovligt materiale.

Den danske del af pladebrancheforeningen IFPI er også tidligere kommet med en lignende appel til danske lovgivere.

Første, anden, tredje

Det nye britiske lovforslag giver brugerne tre chancer, før hammeren falder.

Første gang en bruger bliver mistænkt for at hente musik og film ned ulovligt, modtager vedkommende en advarsel per e-mail.

Anden gang bliver brugeren suspenderet.

Tredje gang bliver internetforbindelsen kappet.

Hvis bredbåndsselskaberne ikke følger retningslinjerne om de "tre chancer", kan de blive retsforfulgt og de mistænkte brugeres data blive gjort tilgængelig for retten.

Regeringen har dog endnu ikke besluttet om internetudbyderne skal kunne dele information om de brugere, der er mistænkt for at overtræde ophavsretten.

Med lovforslaget går den britiske regering dermed efter de godt seks millioner brugere, som, ifølge The Times, på et eller andet tidspunkt i løbet af et år downloader ulovligt materiale i Storbritannien.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job