Lovforslag: Fjern piraterne fra nettet

Den britiske regering barsler med lovforslag, der skal gøre op med pirateri på nettet. Tre brud på ophavsretten, og der bliver blokeret for din internet-adgang.

Artikel top billede

"Three strikes and you are out".

Sådan kommer devisen til at lyde i fremtiden for de britiske internetbrugere, der ulovligt henter film og musik ned fra nettet.

Internetudbyderne vil nemlig blive forpligtet til at skride ind over for piraterne.

Det viser et såkaldt "green paper", der er første skridt mod ændring af en lov, som den engelske avis, The Times, er kommet i besiddelse af.

Dermed følger den britiske regering i hælene på Frankrig, hvis præsident Nicolas Sarkozy tidligere har advokeret for en ny ophavsretslov, der skal sende folk i fængsel, hvis de downloader ulovligt materiale.

Den danske del af pladebrancheforeningen IFPI er også tidligere kommet med en lignende appel til danske lovgivere.

Første, anden, tredje

Det nye britiske lovforslag giver brugerne tre chancer, før hammeren falder.

Første gang en bruger bliver mistænkt for at hente musik og film ned ulovligt, modtager vedkommende en advarsel per e-mail.

Anden gang bliver brugeren suspenderet.

Tredje gang bliver internetforbindelsen kappet.

Hvis bredbåndsselskaberne ikke følger retningslinjerne om de "tre chancer", kan de blive retsforfulgt og de mistænkte brugeres data blive gjort tilgængelig for retten.

Regeringen har dog endnu ikke besluttet om internetudbyderne skal kunne dele information om de brugere, der er mistænkt for at overtræde ophavsretten.

Med lovforslaget går den britiske regering dermed efter de godt seks millioner brugere, som, ifølge The Times, på et eller andet tidspunkt i løbet af et år downloader ulovligt materiale i Storbritannien.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job