Webchamp: Kend din målgruppe på nettet

Webdesign er lig med målgruppekendskab, mener en designekspert fra Danmarks Designskole, der sætter funktionalitet over æstetik på en hjemmeside.

Artikel top billede

Det er næsten ligegyldigt, om du sælger brugte biler, øde øer eller nødhjælps-geder til velbjergede danskere. Der skal interesserede i net-biksen, før du kan afsætte noget som helst.

Ifølge uddannelsesleder Tine Kjølsen fra Danmarks Designskole sker det i hjemmeside-designet først og fremmest via navigationen og det grafiske design.

"Webdesign adskiller sig i den henseende ikke fra anden kommunikation og salgsarbejde – du skal kende dine målgrupper samt deres digitale kompetencer og æstetiske præferencer ekstremt godt," forklarer Tine Kjølsen.

Hun er til til daglig ansvarlig for linjerne digital interaktion, visuel kommunikation og production design på Danmarks Designskole.

Gamle modeller holder ikke

Tine Kjølsen forklarer, at målgruppe-undersøgelser er en af de vigtigste opgaver, de webdesign-studerende på skolen bliver sat til at udføre.

For der er ingen nemme design-løsninger, når det kommer til ramme målgruppens mere eller mindre ubevidste ønsker, der kan lokke dem ind og holde dem fanget på websitet.

"Man er nødt til at vide, hvor ens målgruppe kommer fra, hvad de kan lide på nettet, og hvilke varer de allerede køber i forvejen for at kunne ramme præcist i sit design," lyder det fra Tine Kjølsen.

Hun påpeger, at mange bruger gamle, udslidte forbrugeranalyse-modeller, der ikke holder længere, fordi forbrugerne som samlet målgruppe konstant bliver mere mobile og fragmenterede.

Skaf forsøgskaniner

I arbejdet med nye hjemmeside-design, bør målgruppen ifølge Tine Kjølsen derfor indgå aktivt i udformningen.

"Hvis man tager sit målgruppe-arbejde seriøst, bør webdesignerne inddrage målgruppens medlemmer som forsøgskaniner for at teste designet i hele processen. Designeren bør hele tiden få feedback, så hjemmesiden kan fin-tunes til perfektion," forklarer Tine Kjølsen om det tætte arbejde med målgruppen.

Men målgruppe-medlemmernes æstetiske præferencer skal i første omgang ikke overskygge for funktionaliteten.
Fortsættes...

Funktionalitet styrer

"En hjemmeside skal være funktionel, ellers er den intet værd. Derfor er navigation, sprog og de tekniske funktioner vigtigst at tage hånd om, før de mere æstetiske og kunstneriske overvejelser kan få indflydelse," siger hun.

Tine Kjølsen understreger dog, at æstetik og funktionalitet ofte hænger sammen, da nørdede typer typisk er ligeglade med det grafiske design og ældre mennesker har brug for store navigations-knapper på hjemmesiden.

Man skal kunne finde produkterne

"Det hjælper jo heller ingenting, at man har en super-designet hjemmeside, hvis brugerne ikke kan finde produkterne," forklarer internetudvikler Kristian Wind fra reklamebureauet Pravda, der blandt andet har Arla og Danfoss på kundelisten.

Han mener, at virksomheden bag en hjemmeside skal have et neddæmpet grafisk design, selv om man søger nogle ekstreme målgrupper. Grunden er, at et outreret design vil skræmme andre målgrupper væk.

"Lidt er godt, når det kommer til det grafiske udtryk. Der skal være nok til at enkelte målgrupper genkende sig selv i det, men også så lidt, at andre ikke flygter skrigende bort fra hjemmesiden," siger han.

Indstil dig på tab

Virksomheden kan dog lige så godt indstille sig på, at den ultimative hjemmeside ikke findes.

Der vil altid være nogen fra den ene eller anden målgruppe, der ikke kan finde rundt på websitet, eller som synes, designet er grimt.

"Designeren bliver nødt til at gå på kompromis med egne og målgruppe-medlemmernes specifikke ønsker. Alle kan ikke blive tilfredse, men virksomheden kan jo lige så godt søge at samle så mange kunder som muligt på hjemmesiden for at optimere salget," siger Kristian Wind.

Se hvem der har vundet i Computerworlds Webchamp-konkurrence i morgen, onsdag, på cw.dk.

Du kan læse mere om vinderne og Webchamp-konkurrencen i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S