EU skeptisk over Microsofts bejleri til open source

EU er yderst skeptisk over Microsofts højlydte bejleri til open source-miljøet og løfte om markant at øge interoperabilitets-mulighederne. "Det har Microsofts sagt fire gange før," lyder det fra EU.

Artikel top billede

"Microsofts langsigtede succes afhænger af vores evne til at levere en 'software + services”'-platform, der er åben og fleksibel," sagde Steve Ballmer i går.

EU-Kommissionen forholder sig skeptisk til Microsofts markante udmelding i aftes dansk tid om, at selskabet drejer sin strategi over i retning af kraftigt øget interoperabilitet.

EU-Kommissionen mener nemlig, at Microsoft tidligere er kommet med tilsvarende meldinger, uden at selskabet har fulgt op med konkret handling i det nødvendige omfang.

”Kommissionen byder ethvert skridt mod sand interoperabilitet velkommen. Kommissionen bemærker dog, at Microsofts meddelelse følger i kølvandet på mindst fire lignende erklæringer fra Microsoft, der har handlet om vigtigheden af interoperabilitet,” hedder det i en meddelelse fra EU-Kommissionen.

Samtidig skriver kommissionen, at Microsofts strategi-skifte ikke vil berøre efterforskningen af Microsoft i forbindelse med den langvarige monopolsag, som EU kører mod Microsoft.

”Microsofts udmelding adresserer ikke” den pågående sag, hedder det fra EU, der hentyder til den aktuelle monopol-sag, hvor EU mener, at Microsoft har søgt at underminere konkurrenter ved at bundle Internet Explorer og Windows.

Er noget ændret

Samtidig vil EU 'verificere', om Microsoft som led i den langvarige interoperabilitets-efterforskning lever op til EU's konkurrenceregler, og om de nye retningslinjer for Microsoft sætter en stopper for enhver krænkelse af reglerne, hvis retningslinierne bliver anvendt.

Microsofts chefjurist, Brad Smith, afviste under telekonferencen torsdag aften, at Microsofts træk sigter mod alene at gøre EU tilfreds.

Ifølge ham afspejler beslutningen om at slå portene op for Microsofts kode, der skal sikre øget interoperabilitet mellem mange forskellige formater, i stedet både Microsofts ”unikke juridiske situation samt selskabets formodning om det, der vil blive efterspurgt i fremtiden.”

Desuden skyldes strategiskiftet, at Microsoft ser 'nye muligheder' i en verden, der er stedse mere forbundet.

”Vi tager disse skridt af egen drift,” sagde han.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S