Flere penge i kassen hos Topsil

For andet regnskabsår i træk går det fremad for den danske halvleder-producent Topsil, der har været grueligt meget igennem.

Artikel top billede

Vi skal ikke mere end to år tilbage, før firmaet Topsil afværgede en spirende krise, der kunne have gjort rigtig ondt.

Topsil røg ud i krise, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde kontrakterne med virkning fra begyndelsen af 2006.

Dengang var firmaet på afgrundens rand, men sikrede sig med nød og næppe en langsigtet leverance af det livsvigtige silicium, som er fundamentet for Topsils produkter.

Tallene på bundlinjen var dengang røde, men det er de ikke mere.

Rider på grøn bølge

Dagens regnskab viser nemlig positive tal.

Selskabets nettoomsætning blev 193,2 millioner kroner i 2007 mod 147,5 millioner i 2006.

Årets resultat af primær drift blev et overskud på 52 millioner i 2007 mod et overskud på 33 millioner i 2006.

Årets resultat før skat blev et overskud på 48 millioner og selskabet realiserede i 2007 et overskud efter skat på 34,9 millioner kroner – der bedste i firmaets historie.

Det er i væsentlig udstrækning de grønne energiteknologier, der driver den meget store vækst de i stærkstrømskomponenter som firmaet producerer, og Topsil nyder således godt af væksten i de alternative energisektorer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job