Flere penge i kassen hos Topsil

For andet regnskabsår i træk går det fremad for den danske halvleder-producent Topsil, der har været grueligt meget igennem.

Artikel top billede

Vi skal ikke mere end to år tilbage, før firmaet Topsil afværgede en spirende krise, der kunne have gjort rigtig ondt.

Topsil røg ud i krise, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde kontrakterne med virkning fra begyndelsen af 2006.

Dengang var firmaet på afgrundens rand, men sikrede sig med nød og næppe en langsigtet leverance af det livsvigtige silicium, som er fundamentet for Topsils produkter.

Tallene på bundlinjen var dengang røde, men det er de ikke mere.

Rider på grøn bølge

Dagens regnskab viser nemlig positive tal.

Selskabets nettoomsætning blev 193,2 millioner kroner i 2007 mod 147,5 millioner i 2006.

Årets resultat af primær drift blev et overskud på 52 millioner i 2007 mod et overskud på 33 millioner i 2006.

Årets resultat før skat blev et overskud på 48 millioner og selskabet realiserede i 2007 et overskud efter skat på 34,9 millioner kroner – der bedste i firmaets historie.

Det er i væsentlig udstrækning de grønne energiteknologier, der driver den meget store vækst de i stærkstrømskomponenter som firmaet producerer, og Topsil nyder således godt af væksten i de alternative energisektorer.

Annonce

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S