Flere penge i kassen hos Topsil

For andet regnskabsår i træk går det fremad for den danske halvleder-producent Topsil, der har været grueligt meget igennem.

Artikel top billede

Vi skal ikke mere end to år tilbage, før firmaet Topsil afværgede en spirende krise, der kunne have gjort rigtig ondt.

Topsil røg ud i krise, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde kontrakterne med virkning fra begyndelsen af 2006.

Dengang var firmaet på afgrundens rand, men sikrede sig med nød og næppe en langsigtet leverance af det livsvigtige silicium, som er fundamentet for Topsils produkter.

Tallene på bundlinjen var dengang røde, men det er de ikke mere.

Rider på grøn bølge

Dagens regnskab viser nemlig positive tal.

Selskabets nettoomsætning blev 193,2 millioner kroner i 2007 mod 147,5 millioner i 2006.

Årets resultat af primær drift blev et overskud på 52 millioner i 2007 mod et overskud på 33 millioner i 2006.

Årets resultat før skat blev et overskud på 48 millioner og selskabet realiserede i 2007 et overskud efter skat på 34,9 millioner kroner – der bedste i firmaets historie.

Det er i væsentlig udstrækning de grønne energiteknologier, der driver den meget store vækst de i stærkstrømskomponenter som firmaet producerer, og Topsil nyder således godt af væksten i de alternative energisektorer.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest