Flere penge i kassen hos Topsil

For andet regnskabsår i træk går det fremad for den danske halvleder-producent Topsil, der har været grueligt meget igennem.

Artikel top billede

Vi skal ikke mere end to år tilbage, før firmaet Topsil afværgede en spirende krise, der kunne have gjort rigtig ondt.

Topsil røg ud i krise, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde kontrakterne med virkning fra begyndelsen af 2006.

Dengang var firmaet på afgrundens rand, men sikrede sig med nød og næppe en langsigtet leverance af det livsvigtige silicium, som er fundamentet for Topsils produkter.

Tallene på bundlinjen var dengang røde, men det er de ikke mere.

Rider på grøn bølge

Dagens regnskab viser nemlig positive tal.

Selskabets nettoomsætning blev 193,2 millioner kroner i 2007 mod 147,5 millioner i 2006.

Årets resultat af primær drift blev et overskud på 52 millioner i 2007 mod et overskud på 33 millioner i 2006.

Årets resultat før skat blev et overskud på 48 millioner og selskabet realiserede i 2007 et overskud efter skat på 34,9 millioner kroner – der bedste i firmaets historie.

Det er i væsentlig udstrækning de grønne energiteknologier, der driver den meget store vækst de i stærkstrømskomponenter som firmaet producerer, og Topsil nyder således godt af væksten i de alternative energisektorer.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S