Flere penge i kassen hos Topsil

For andet regnskabsår i træk går det fremad for den danske halvleder-producent Topsil, der har været grueligt meget igennem.

Artikel top billede

Vi skal ikke mere end to år tilbage, før firmaet Topsil afværgede en spirende krise, der kunne have gjort rigtig ondt.

Topsil røg ud i krise, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde kontrakterne med virkning fra begyndelsen af 2006.

Dengang var firmaet på afgrundens rand, men sikrede sig med nød og næppe en langsigtet leverance af det livsvigtige silicium, som er fundamentet for Topsils produkter.

Tallene på bundlinjen var dengang røde, men det er de ikke mere.

Rider på grøn bølge

Dagens regnskab viser nemlig positive tal.

Selskabets nettoomsætning blev 193,2 millioner kroner i 2007 mod 147,5 millioner i 2006.

Årets resultat af primær drift blev et overskud på 52 millioner i 2007 mod et overskud på 33 millioner i 2006.

Årets resultat før skat blev et overskud på 48 millioner og selskabet realiserede i 2007 et overskud efter skat på 34,9 millioner kroner – der bedste i firmaets historie.

Det er i væsentlig udstrækning de grønne energiteknologier, der driver den meget store vækst de i stærkstrømskomponenter som firmaet producerer, og Topsil nyder således godt af væksten i de alternative energisektorer.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S