Fire dårlige sager for CSC

Tilbage til artiklen: Er CSC en kolos på lerfødder?

Skat-modernisering til hjørne

Skats store systemmodernisering bliver bremset af CSC-problemer, der skal levere et udviklingsmiljø. Mangel på ressourcer, lyder meldingen, som betyder, at projektet ikke kan komme videre. Læs mere om sagen.

Koster skatteyderne 80 millioner

CSC’s udskydelse af statens store tinglysningssystem ender med at koste de danske skatteydere 80 millioner kroner. Selv risikerer CSC en bod på blot tre millioner kroner. Læs mere om sagen.

Fem utilfredse ministerier:
For ringe support og for ringe samarbejde. Sådan lyder kritikken fra fem ministerier af ESDH-samarbejdet med CSC og ScanJour. Selskaberne erklærer sig glade for kritikken. Læs mere om sagen.

Regning for forsvarets it-udgifter

Forsvaret kalder CSC en bøvlet leverandør, og CSC må betale for forsinkelser i et ESDH-projekt. Dermed viser endnu et FESD-projekt sig at være kørt af sporet. Læs mere om sagen.

Tilbage til artiklen: Er CSC en kolos på lerfødder?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg