Steve Jobs skjulte kræftsygdom i ni måneder

Apple holdt topchefens kræftsygdom hemmelig i ni måneder. Skulle selskabet have informeret de intetanende aktionærer?

Artikel top billede

Analytikere vurderer, at Steve Jobs værdi for Apple er i størrelsesordenen 77 milliarder kroner.

Hvis direktøren er syg, har aktionærerne så krav på at få det at vide?

Det spørger det toneangivende medie, Fortune, om, efter det er kommet frem, at Steve Jobs i ni måneder gik med kræft i bugspytkirtlen, uden at Apple videregav den information til aktionærerne.

Apples topchef fik i oktober 2003 konstateret kræft i bugspytkirtlen. En sygdom, der normalt er lig med en dødsdom.

Heldigvis for Steve Jobs var det dog i stedet en sjælden form for kræft i bugspytkirtlen, hvor udsigterne for helbredelse er gode ved operation. Men Steve Jobs, som er buddhist, valgte at prøve alternative metoder for at blive rask, frem for at blive opereret med det samme.

Således gik der ni måneder, før han droppede de alternative metoder og blev opereret - og helbredt for sygdommen.

To tell or not to tell

På direktionsgangen i Apple diskuterede en lille gruppe indviede, hvorvidt man skulle oplyse aktionærerne om, at selskabets frontmand, der af mange ses som uerstattelig, var syg.

Man frygtede, at nyheden om en syg Steve Jobs ville føre til et massivt fald i Apple-aktien, og efter konsultationer med en række advokater blev konklusionen, at Apple ikke var forpligtet til at offentliggøre information af den karakter.

Steve Jobs blev opereret 31. juli 2004 og sendte herefter en e-mail til medarbejderne om situationen.

Aktien faldt 2,4 procent dagen efter nyheden.

"Det var meget traumatisk for os," siger en af de få personer, som Steve Jobs betroede sig til, til Fortune.

"Vi holder virkelig meget af Steve, og det var en stor risiko for selskabet også. Det var en meget emotionel og meget svær tid. Dette var en side i eventyret," siger personen, som ønsker at være anonym, videre til Fortune.

Apple, der var på randen af fallit, da Steve Jobs i 1997 returnerede til selskabet, er i dag 523 milliarder kroner værd, og analytikere vurderer, at værdien for Apple, af at have Steve Jobs som topchef, ligger i omegnen af 77 milliarder kroner.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse