IT- og Telestyrelsen kræver stop for TDC-lovbrud

TDC stopppede aldrig med at bryde loven, efter selskabet fik påbud fra IT- og Telestyrelsen. Det fortsatte blot med en modereret model - men den går heller ikke længere.

Artikel top billede

TDC skal holde op med at bruge ulovligt udvekslede oplysninger.

Det kræver IT- og Telestyrelsen i en ny afgørelse.

Afgørelsen betyder, at TDC ikke kan opretholde rabatten over for 65.000 kunder, og samtidig har Fogedretten forhindret TDC i at opsige rabatten for de 65.000 kunder – en sag, som TDC har anket til landsretten.

Postyret drejer sig om den særlige samlerabat, som koncernen indførte i efteråret 2006.

9. oktober 2007 kom der et påbud fra klagenævnet om, at selskabet ikke måtte udnytte fortrolige oplysninger, som det har udvekslet i strid med Telelovens § 64.

Men TDC fortsatte med at give rabatten til de kunder, som var omfattet af modellen 9. oktober.

Hård kritik

Desuden ændrede TDC først reglerne for, hvordan kunder med fastnettelefon og ADSL-bredbånd på samme telefonlinie kan opnå samlerabat, seks uger efter, at Teleklagenævnet kendte TDC's informationsoverførsel af samlerabatordningen ulovlig.

Modellen mødte hård kritik hos den øvrige branche, der beskyldte TDCs nye model for at være et dybt røgslør for at dække over et fortsat lovbrud.

Rabatten er ifølge IT- og telestyrelsen ikke ulovlig i sig selv, men bliver praktiseret på en ulovlig måde.

Efter informationsoverførslen af samlerabatordningen blev kendt ulovlig, har IT- og Telestyrelsen ført tilsyn med TDC for at se, om selskabet efterlever nævnets afgørelse.

”TDC har oplyst, at selskabet er ophørt med at udveksle brugeroplysninger. En ting er, at TDC skulle holde op med udveksle oplysningerne. Men selskabet skal også holde op med at bruge de oplysninger, som det tidligere har udvekslet ulovligt,” understreger kontorchef hos IT- og Telestyrelsen, Jakob Willer, til Computerworld.

TDC har en svarfrist onsdag 12. marts.

Konkurrenter klagede

TDC indførte i sin tid samlerabatten, fordi konkurrenter hævdede, at telegiganten i to omgange modtog betaling
for kunder, der brugte deres teleforbindelse til at gå på nettet.

Først gennem betaling for den almindelige telefon og siden via en regning for bredbåndforbindelsen.

Især konkurrenterne Telenor Danmark og Telia har klaget over, at dobbeltbetalingen gennem årevis har sikret TDC ekstraindtægter på trecifrede millionbeløb.

TDC har endnu ikke besluttet, hvad virksomheden vil foretage sig i sagen endnu.

Hvis TDC følger landsrettens afgørelser, vil de andre sager være uvæsentlige for selskabet.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet