Linda Nielsen

Artikel top billede

Foto: Sigrid Nygaard/Scanpix

Tilbage til artiklen: Her er Sanders nye it-sikkerheds-boss

Blå bog for formanden for Helge Sanders nye IT-sikkerhedskomite.

- Født 1952.

- Juridisk embedseksamen, Københavns Universitet, 1976.

- Juridisk doktorgrad, Københavns Universitet, 1993.

- Professor ved Det Juridiske Fakultet, 1996.

- Rektor Københavns Universitet, 2002.

- Formand for Rektorkollegiet, 2002.

Nuværende og tidligere poster:

Formand for Etisk råd, Øresund Science Region, Pensionsmarkedsrådet, Børnelovsudvalget, Ægtefællepensionsudvalget og Elektricitetsrådet.

Medlem af regeringens globaliseringsråd, udvalg om Politiets og forsvarets efterretningstjeneste, Økonomiministerens Tænketank om fremtidens vækst, Justitsministerens Visionsudvalg for fremtidens politi, Finansministeriets Spindoktorudvalg og videnskabsministerens udvalg om Universitetsbestyrelser i Danmark.

Bestyrelsesmedlem i Dronningens og Prinsens Fond, Kollegiefonden Bikuben, Klasselotteriet og Sparinvest og formand for Allerfonden.

I international sammenhæng er Linda Nielsen vicepræsident i EU’s Etikkomité EGE (European Group on Ethics in Science and New Technologies), der rådgiver EU kommissionen. Og medlem af bestyrelsen af International Society of Family Law.

Tilbage til artiklen: Her er Sanders nye it-sikkerheds-boss

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen