Artikel top billede

Voldsom populær net-radio skal ud over grænserne

Den voldsomt populære musikradio Last.fm skal spredes ud over hele verden, siger CBS' øverste direktør, Les Moonves.

New York:: At dele musik smager af noget ulovligt.

Nærmest noget Napster eller Kazaa lignende, som tonsvis af advokater vil slæbe gennem retssager til milliarder.

Men det synes ikke at bekymre en af de mest magtfulde mediemoguler i USA, CBS' administrerende direktør, Les Moonves.

"Vi skal udvide Last.fms net af brugere til også at omfatte USA, og på den måde skabe en ny indtjeningsmulighed for pladeselskaberne. Last.fm skal være global," sagde han på den internationale konference Media Summit 2008 i New York.

Her forsøger en række eksperter og branchefolk at give deres billede af de massive forandringer, der lige nu eksploderer i det internationale medielandskab.

Udvide med communities

CBS betalte 1,5 milliarder kroner for den engelske musikforretning Last.fm sidste år.

Med udgangspunkt i Last.fm vil Les Moonves forsøge at udvide CBS' forretning til også at omfatte sociale communities på nettet.

"Hvis man kan bygge communities op omkring musik, så kan man forestille sig communities for sport og andre emner," sagde Les Moonves.

Om nogen er han i manges øjne repræsentant for de gamle medier med CBS' bestand af tv-stationer, radiostationer, bogforlag og udendørs reklamer.

Og han erkender blankt, at det er en udfordrende proces at omstille virksomheden til en ny online virkelighed.

Glem ikke de ældre kunder

"Vi er en virksomhed, der kører ud af motorvejen med 110 kilometer i timen samtidig med, at vi skifter dæk," sagde han.

Men alligevel vil han ikke gå med til at CBS er et gammeldags foretagende.

"Vi har lige digitaliseret 70.000 bøger til download. Og vi skal have syndikeret så meget af vores indhold ud på så mange platforme som muligt," sagde Les Moonves.

Men den amerikanske medieboss tror ikke på, at de mest værdifulde kunder er de yngste, der helst vil have deres underholdning over nettet.

"Det med at en 18-årig betragtes som mere vigtig end en fem-årig er bullshit demografi," sagde han.

De ældre generationer er stadig en af de vigtigste målgrupper for hans virksomhed. De har simpelt flere penge mellem hænderne, lød det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere