Mondo i knæ efter katastroferegnskab

Katastroferegnskab for 2007 sender it-selskabet Mondo på udkig efter fusion, frasalg eller kapitalindskud. Samtidig har selskabet selv bedt om at blive overført til fondsbørsens observationsliste.

Artikel top billede

Eftervirkningerne af en nedskrivning af resultatet for 2007 tilbage i februar måned mærkes nu for fuld skrue hos det børsnoterede it-selskab Mondo.

Selskabets bestyrelse konstaterer i en fondsbørsmeddelelse fra onsdag i sidste uge, at "likviditeten i Mondo er under betydeligt pres, og har derfor bedt selskabets daglige ledelse om at afklare hvilke finansieringskilder, der kan medvirke til at sikre selskabets fremtidig drift og realisering af nuværende forretningsplaner".

Selskabet oplyser desuden i meddelelsen, at omsætningen i 2007 steg med 88 procent til 101 millioner kroner.

Stort minus

Til gengæld gik det knap så godt for Mondos resultat af primær drift før afskrivninger (EBITDA), hvor selskabet pådrog sig et underskud på 15,2 millioner kroner.

Inden nedskrivningen i februar forventede selskabet et underskud på blot to til tre millioner kroner.

Samtidig har selskabet haft vanskeligere ved at integrere de tilkøbte aktiviter i 2007, og bestyrelsen har derfor "revurderet de fremtidige indtjeningsmuligheder i de tilkøbte aktiviteter og besluttet at nedskrive goodwill med 35 millioner kroner".

Resultat af primær drift (EBIT) blev et underskud på 68,5 millioner kroner efter nedskrivning af goodwill.

Samlet betyder det, at selskabets egenkapital nu er på 39,2 millioner kroner.

Og Mondo har ifølge Børsen ikke kunnet dokumentere over for revisoren, at it-virksomheden har penge nok til at udleve strategien for 2008.

Afsøger mulighederne

Selskabet er derfor gået i gang med at afsøge mulighederne for at redde sig ud af problemerne.

Selskabet skriver således i meddelelsen, at ledelsen har "indledt dialog med...fortsættes

... flere potentielle investorer og strategiske samarbejdspartnere om mulighederne for indskud af ny kapital, frasalg af dele af virksomheden eller fusion med en industriel partner".

Bestyrelsesformand for Mondo, Morten Steen-Jørgensen, håber dog på en løsning af Mondos likviditetsproblemer inden selskabets ordinære generalforsamling den 25. april.

"Vi håber på, at vi ikke bliver nødt til at sælge fra. Der foregår en relativ heftig og interessant dialog med flere parter om en løsning," siger Morten Steen-Jørgensen, ifølge Børsen, til RB-Børsen.

Bestyrelsesformanden kan dog ikke fortælle, hvilke dele der eventuelt skal sælges fra, men oplyser, at det er afgjort.

Det gælder også spørgsmålet, om nogle af de tilkøbte aktiviteter må ryge ud igen.

Bestyrelsen har samtidig på det foreliggende grundlag valgt ikke at godkende selskabets årsregnskab for 2007.

Og som følge af de igangværende forhandlinger og overvejelser har Mondo bedt om at blive overført til fondsbørsens observationsliste.

Derudover har selskabet besluttet at gennemføre et rationaliseringsprogram til reducering af de samlede omkostninger med 10 procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job