Pc-industrien mangler batterier efter stor-brand

Flere af verdens store pc-producenter mangler batterier, efter en stor-brand har lukket en af de største batteri-fabrikker i Sydkorea.

Artikel top billede

Hele den globale pc-industri mangler batterier til bærbare computere, efter en stor brand har lagt en af verdens største batteri-fabrikker øde.

Det drejer sig om Ochang-fabrikken - ejet af LG Chem, der er Sydkoreas næststørste batteri-producent – som brændte i begyndelsen af marts.

Ifølge Reuters er så mange af verdens batterier til bærbare blevet produceret på Ochang-fabrikken, at branden straks har udløst global mangel.

Det bekræfter amerikanske Dell, der dog til avisen meddeler, at selskabet efterhånden har fået stablet alternative leverance-kanaler på benene i så stort omfang, at selskabet ser ud til at kunne undgå prisstigninger.

Det ændrer dog ikke på, at priserne på batterierne allerede er steget – ikke mindst på grund af branden.

LG Chem konkurrerer på batteri-markedet især med Samsung SDI og Sony. Ifølge selskabet vil produktionen af batterier begynde igen i løbet af to til tre måneder, når de skader, som branden har forårsaget, er blevet udbedret

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job