Gartner: Økonomisk afmatning kan bremse pc-salget

Det globale salg af computere ventes at stige med 10,9 procent i 2008, men kan blive ramt af en generel afmatning i blandt andet den amerikanske økonomi, spår analytikere.

Artikel top billede

Salget af computere runder 293 millioner enheder i 2008, spår analysehuset Gartner. En stigning på 10,8 procent i forhold til 2007, hvor der blev solgt 264 millioner enheder.

Ifølge Gartner-analytiker George Shiffer er pc-markedet fundamentalt set i god form med salg af mobile pc-enheder som en drivende faktorer, men salget kan blive ramt af en nedgang i den globale økonomi.

”En amerikansk afmatning, en opbremsning i den kinesiske økonomi efter de olympiske lege i Bejing og stigende priser på olie betyder, at det globale salg af computere kan komme i økonomisk modvind,” siger Gorge Shiffler.

Han forventer imidlertid at lavere priser på ikke mindst mobile pc-enheder kan medvirke til at give det samlede pc-salg et nyt skub i den positive retning, når enhederne i takt med prisfaldet bliver økonomisk tilgængelige for en stadig større gruppe.

Udover salget af mobile pc-enheder ventes udskiftning af pc-enheder at blive en væsentlig faktor, hvis salget af pc-enheder skal nå nye højder. Lande med fortsat økonomisk vækst ventes endvidere fortsat at tegne sig for en betydelig del af væksten.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS