Gartner: Økonomisk afmatning kan bremse pc-salget

Det globale salg af computere ventes at stige med 10,9 procent i 2008, men kan blive ramt af en generel afmatning i blandt andet den amerikanske økonomi, spår analytikere.

Artikel top billede

Salget af computere runder 293 millioner enheder i 2008, spår analysehuset Gartner. En stigning på 10,8 procent i forhold til 2007, hvor der blev solgt 264 millioner enheder.

Ifølge Gartner-analytiker George Shiffer er pc-markedet fundamentalt set i god form med salg af mobile pc-enheder som en drivende faktorer, men salget kan blive ramt af en nedgang i den globale økonomi.

”En amerikansk afmatning, en opbremsning i den kinesiske økonomi efter de olympiske lege i Bejing og stigende priser på olie betyder, at det globale salg af computere kan komme i økonomisk modvind,” siger Gorge Shiffler.

Han forventer imidlertid at lavere priser på ikke mindst mobile pc-enheder kan medvirke til at give det samlede pc-salg et nyt skub i den positive retning, når enhederne i takt med prisfaldet bliver økonomisk tilgængelige for en stadig større gruppe.

Udover salget af mobile pc-enheder ventes udskiftning af pc-enheder at blive en væsentlig faktor, hvis salget af pc-enheder skal nå nye højder. Lande med fortsat økonomisk vækst ventes endvidere fortsat at tegne sig for en betydelig del af væksten.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos