Gartner: Økonomisk afmatning kan bremse pc-salget

Det globale salg af computere ventes at stige med 10,9 procent i 2008, men kan blive ramt af en generel afmatning i blandt andet den amerikanske økonomi, spår analytikere.

Artikel top billede

Salget af computere runder 293 millioner enheder i 2008, spår analysehuset Gartner. En stigning på 10,8 procent i forhold til 2007, hvor der blev solgt 264 millioner enheder.

Ifølge Gartner-analytiker George Shiffer er pc-markedet fundamentalt set i god form med salg af mobile pc-enheder som en drivende faktorer, men salget kan blive ramt af en nedgang i den globale økonomi.

”En amerikansk afmatning, en opbremsning i den kinesiske økonomi efter de olympiske lege i Bejing og stigende priser på olie betyder, at det globale salg af computere kan komme i økonomisk modvind,” siger Gorge Shiffler.

Han forventer imidlertid at lavere priser på ikke mindst mobile pc-enheder kan medvirke til at give det samlede pc-salg et nyt skub i den positive retning, når enhederne i takt med prisfaldet bliver økonomisk tilgængelige for en stadig større gruppe.

Udover salget af mobile pc-enheder ventes udskiftning af pc-enheder at blive en væsentlig faktor, hvis salget af pc-enheder skal nå nye højder. Lande med fortsat økonomisk vækst ventes endvidere fortsat at tegne sig for en betydelig del af væksten.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job