Dansk Standard klar til at afgøre OOXML's skæbne

Dansk Standard giver i morgen, fredag tommelfingeren op eller ned for om dokumentformatet OOXML efter dansk opfattelse skal være en ISO-standard.

Artikel top billede

Danmarks indstilling til den internationale organisation ISO om hvorvidt Microsofts Office Open XML-format skal godkendes som en standard offentliggøres fredag.

Standardiseringsorganisation ISO har siden efteråret arbejdet med de kommentarer, som de forskellige landes nationale standardiserings-organisationer indsendte til ISO i forbindelse med, at OOXML blev sendt i international høring.

Fra Danmark kom der via Dansk Standard 168 forskellige danske kommentarer i forbindelse med høringen for at sikre et dansk fingeraftryk på standarden og på at sikre, at OOXML bliver så åben og interoperabel som mulig.

Dansk Standard har tidligere oplyst, at alle de danske kommentarer blev godkendt med henblik på at blive indarbejdet i en eventuel ISO-godkendelse af OOXML.

Forpligtelser

Dansk Standards indstilling til ISO om OOXML offentliggøres fredag. Uanset udfaldet har den danske regering, kommunernes forening, KL, og Danske Regioner sidste år indgået aftale om anvendelsen af obligatoriske, åbne standarder for software i det offentlige i forlængelse af en Folketings-beslutning.

Aftalen indebærer, at offentlige myndigheder fra 1. januar 2008 har været forpligtet til at kunne modtage tekstdokumenter i to åbne dokumentstandarder.

Endvidere har de offentlige myndigheder været forpligtet til at benytte syv sæt obligatoriske åbne standarder i forbindelse med nye it-systemer medmindre de åbne standarder resulterer i ekstra omkostninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S