Dansk Standard klar til at afgøre OOXML's skæbne

Dansk Standard giver i morgen, fredag tommelfingeren op eller ned for om dokumentformatet OOXML efter dansk opfattelse skal være en ISO-standard.

Artikel top billede

Danmarks indstilling til den internationale organisation ISO om hvorvidt Microsofts Office Open XML-format skal godkendes som en standard offentliggøres fredag.

Standardiseringsorganisation ISO har siden efteråret arbejdet med de kommentarer, som de forskellige landes nationale standardiserings-organisationer indsendte til ISO i forbindelse med, at OOXML blev sendt i international høring.

Fra Danmark kom der via Dansk Standard 168 forskellige danske kommentarer i forbindelse med høringen for at sikre et dansk fingeraftryk på standarden og på at sikre, at OOXML bliver så åben og interoperabel som mulig.

Dansk Standard har tidligere oplyst, at alle de danske kommentarer blev godkendt med henblik på at blive indarbejdet i en eventuel ISO-godkendelse af OOXML.

Forpligtelser

Dansk Standards indstilling til ISO om OOXML offentliggøres fredag. Uanset udfaldet har den danske regering, kommunernes forening, KL, og Danske Regioner sidste år indgået aftale om anvendelsen af obligatoriske, åbne standarder for software i det offentlige i forlængelse af en Folketings-beslutning.

Aftalen indebærer, at offentlige myndigheder fra 1. januar 2008 har været forpligtet til at kunne modtage tekstdokumenter i to åbne dokumentstandarder.

Endvidere har de offentlige myndigheder været forpligtet til at benytte syv sæt obligatoriske åbne standarder i forbindelse med nye it-systemer medmindre de åbne standarder resulterer i ekstra omkostninger.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura