Kunøe: Jeg har betalt 1 krone for Mondo

Ib Kunøes selskab, Consolidated Holdings, har købt sig til aktiemajoriteten i Mondo for blot en krone. Med overtagelsen giver Ib Kunøe samtidig den tidligere ledelse skylden for Mondos problemer.

Artikel top billede

It-milliarderen Ib Kunøe har stukket en redningskrans ud til it-serviceselskabet Mondo.

Det sker blot en uge, efter at Mondo, der er noteret på på Københavns Fondsbørs OMX, bad om at blive overført til Fondsbørsens observationsliste på grund af fejlslagne investeringer.

Ib Kunøes selskab, Consolidated Holdings, køber 15 millioner aktier i selskabet og bliver dermed hovedaktionær i Mondo, mens administrerende direktør, Michael Gaardboe, fra det ligeledes Kunøe-dominerede Columbus IT, overtager fem millioner aktier i selskabet.

Og ifølge Ib Kunøe fik han Mondo for en slik.

"Due Diligence? Nej, vi ordnede det over en flaske rødvin torsdag aften. Jeg har betalt en krone for aktierne – kontant endda," siger Ib Kunøe i vanlig stil til Dagbladet Børsen, hvilket ifølge avisen er en rabat på 145 millioner kroner i forhold til Mondos aktiekurs, da den var på sit højeste i januar 2007.

Med det beløb overtager de nye aktionærer 42,7 procent af aktiekapitalen i selskabet.

Kapitalindsprøjtning på 25 mio.

Samtidig yder Consolidated Holdings et lån på 25 millioner kroner til Mondo, der mangler penge efter et katastrofalt 2007, som fik bestyrelsen i Mondo til i en meddelelse at udtale, at 'likviditeten i Mondo er under betydeligt pres'.

Grunden hertil er primært en række fejlslagne investeringer i selskaber, som Mondo ikke har formået at integrere godt nok, og som betød en nedskrivelse af goodwill på 35 millioner kroner fra tilkøbte virksomheder i blandt andet Ukraine og Pakistan er blevet nedskrevet fra 125 til 90 millioner kroner, hvilket påvirkede selskabets resultat negativt.

Kunøe som bestyrelsesformand

Bestyrelsesformand for Mondo, Morten Steen-Jørgensen, var dog for halvanden uge siden fortrøstningsfuld med hensyn til at finde den nødvendige kapital, men Ib Kunøes indtræden i selskabet betyder samtidig et farvel til formandsposten, eftersom Mondo ved selskabets generalforsamling den 25. april vil foreslå Ib Kunøe valgt som ny bestyrelsesformand.

Morten Steen Jørgensen vil dog fortsætte i bestyrelsen som menigt medlem, ligesom administrerende direktør for Columbus IT, Michael Gaardboe, ventes valgt til bestyrelsen.

Ledelsen ud

Ændringerne i selskabet stopper dog ikke med bestyrelsen.

Således har selskabet allerede ifølge Børsen afskediget 12 til 15 medarbejdere i sidste uge, fordi selskabet ikke havde likviditet til lønudbetalinger.

Samtidig fratæder selskabets økonomidirektør (CFO), Claus Wellendorf, sin stilling og selskabets CSO, Lars Munch Johansen, udtræder af direktionen, men fortsætter i selskabet.

Den nyligt tiltrådte direktør, Lars Nordenlund Friis, som kom til selskabet efter den tidligere direktør, Anders Christian Andersen, i oktober blev fyret på gråt papir fortsætter som topchef for Mondo.

”Med kapitaltilførslen og Lars Nordenlund Friis i spidsen er det kun et spørgsmål om at komme i arbejdstøjet. Kunderne er der, og nu får de mere end 300 kompetente medarbejdere i Ukraine, Pakistan og Danmark mulighed for at fokusere på kunderne og løsningerne. Endelig vil jeg sige, at jeg ser gode muligheder for at styrke det eksisterende samarbejde mellem Mondo og Columbus IT," udtaler Ib Kunøe til Børsen.

Consolidated Holdings skriver dog i pressemeddelelsen, at den nye ejerkreds og bestyrelse agter at videreføre og udvikle Mondo som et selvstændigt, samlet selskab.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S