Kunøe: Jeg har betalt 1 krone for Mondo

Ib Kunøes selskab, Consolidated Holdings, har købt sig til aktiemajoriteten i Mondo for blot en krone. Med overtagelsen giver Ib Kunøe samtidig den tidligere ledelse skylden for Mondos problemer.

Artikel top billede

It-milliarderen Ib Kunøe har stukket en redningskrans ud til it-serviceselskabet Mondo.

Det sker blot en uge, efter at Mondo, der er noteret på på Københavns Fondsbørs OMX, bad om at blive overført til Fondsbørsens observationsliste på grund af fejlslagne investeringer.

Ib Kunøes selskab, Consolidated Holdings, køber 15 millioner aktier i selskabet og bliver dermed hovedaktionær i Mondo, mens administrerende direktør, Michael Gaardboe, fra det ligeledes Kunøe-dominerede Columbus IT, overtager fem millioner aktier i selskabet.

Og ifølge Ib Kunøe fik han Mondo for en slik.

"Due Diligence? Nej, vi ordnede det over en flaske rødvin torsdag aften. Jeg har betalt en krone for aktierne – kontant endda," siger Ib Kunøe i vanlig stil til Dagbladet Børsen, hvilket ifølge avisen er en rabat på 145 millioner kroner i forhold til Mondos aktiekurs, da den var på sit højeste i januar 2007.

Med det beløb overtager de nye aktionærer 42,7 procent af aktiekapitalen i selskabet.

Kapitalindsprøjtning på 25 mio.

Samtidig yder Consolidated Holdings et lån på 25 millioner kroner til Mondo, der mangler penge efter et katastrofalt 2007, som fik bestyrelsen i Mondo til i en meddelelse at udtale, at 'likviditeten i Mondo er under betydeligt pres'.

Grunden hertil er primært en række fejlslagne investeringer i selskaber, som Mondo ikke har formået at integrere godt nok, og som betød en nedskrivelse af goodwill på 35 millioner kroner fra tilkøbte virksomheder i blandt andet Ukraine og Pakistan er blevet nedskrevet fra 125 til 90 millioner kroner, hvilket påvirkede selskabets resultat negativt.

Kunøe som bestyrelsesformand

Bestyrelsesformand for Mondo, Morten Steen-Jørgensen, var dog for halvanden uge siden fortrøstningsfuld med hensyn til at finde den nødvendige kapital, men Ib Kunøes indtræden i selskabet betyder samtidig et farvel til formandsposten, eftersom Mondo ved selskabets generalforsamling den 25. april vil foreslå Ib Kunøe valgt som ny bestyrelsesformand.

Morten Steen Jørgensen vil dog fortsætte i bestyrelsen som menigt medlem, ligesom administrerende direktør for Columbus IT, Michael Gaardboe, ventes valgt til bestyrelsen.

Ledelsen ud

Ændringerne i selskabet stopper dog ikke med bestyrelsen.

Således har selskabet allerede ifølge Børsen afskediget 12 til 15 medarbejdere i sidste uge, fordi selskabet ikke havde likviditet til lønudbetalinger.

Samtidig fratæder selskabets økonomidirektør (CFO), Claus Wellendorf, sin stilling og selskabets CSO, Lars Munch Johansen, udtræder af direktionen, men fortsætter i selskabet.

Den nyligt tiltrådte direktør, Lars Nordenlund Friis, som kom til selskabet efter den tidligere direktør, Anders Christian Andersen, i oktober blev fyret på gråt papir fortsætter som topchef for Mondo.

”Med kapitaltilførslen og Lars Nordenlund Friis i spidsen er det kun et spørgsmål om at komme i arbejdstøjet. Kunderne er der, og nu får de mere end 300 kompetente medarbejdere i Ukraine, Pakistan og Danmark mulighed for at fokusere på kunderne og løsningerne. Endelig vil jeg sige, at jeg ser gode muligheder for at styrke det eksisterende samarbejde mellem Mondo og Columbus IT," udtaler Ib Kunøe til Børsen.

Consolidated Holdings skriver dog i pressemeddelelsen, at den nye ejerkreds og bestyrelse agter at videreføre og udvikle Mondo som et selvstændigt, samlet selskab.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S