DF vil vide om Sander blandede sig i OOXML-ja

Morten Messerschmidt fra DF vil vide, om Videnskabsministeren har blandet sig i OOXML-standardiseringsarbejdet. Samtidig er han i dialog med ministeren om evalueringen af ODF og OOXML.

Artikel top billede

Har Helge Sander og videnskabsministeriet blandet sig i Dansk Standards svar til den internationale standardorganisation ISO?

Det spørgsmål har Morten Messerschmidt stillet ministeren, og Europa-ordføreren fra Dansk Folkeparti håber, at ministeren kan være med til at klarlægge forløbet omkring den danske ja-stemme til ISO.

"Der går mange rygter, og det vil være rart at høre ministerens svar på det her spørgsmål. Det virker som om man lige pludselig er svinget i den modsatte retning," siger Morten Messerschmidt.

Dialog om undersøgelse

Omkring påske var der en uforsonlig tone mellem Videnskabsminister Helge Sander og Morten Messerschmidt, fordi ministeren ikke vil bede Konkurrencestyrelsen undersøge specifikke spørgsmål i forbindelse med, at det offentlige Danmark er forpligtiget sig til at bruge to standarder.

Konkurrencestyrelsen skal lave en vurdering af effekten af de to obligatoriske standarder ODF og OOXML. Morten Messershmidt vil have undersøgelsen til at undersøge fire specifikke spørgsmål:

"Ministeren har bedt om at se på det en gang til, og han har lovet at vende tilbage," siger Morten Messerschmidt og tilføjer, at ministeren har lovet en hurtig tilbagemelding.

"Jeg afventer svar fra ham, og hvis han ikke kan levere det vi beder om, så rejser vi en forespørgselsdebat," siger Morten Messerschmidt.

Under en forespørgselsdebat kan Folketinget pålægge ministeren at få de fire specifikke spørgsmål med i undersøgelsen.

"Jeg har en forventning om at flertallet stadig vil det samme som for en måned.," siger Morten Messerschmidt.

Og han tager ministerens bastante afvisninger roligt.

"I så fald må det være sådan, at vi laver en vedtagelse, og så må han lære, at der er ingen over og ingen ved siden af Folketinget" konstaterer Morten Messerschmidt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet