Artikel top billede

Leder: Kan it redde kloden?

Computerworld mener: It er en uundgåelig del af hele klima-diskussionen, og Danmark har som vært for topmødet en oplagt mulighed for at profilere sig.

Computerworld mener: Nedtællingen til FN's store klimakon­ference i København i december 2009 er i fuld gang. Målet er at lave en ny "Kyoto-aftale" med udgangspunkt i den virkelighed, der efterhånden er gået op for de fleste:

Vores klima er under forandring, og det skal der gøres noget ved.

Spørgsmålet er naturligvis ikke bare hvad, men i høj grad også hvordan? Her træder it-branchen ind på scenen, for de teknologiske fremskridt skal opveje de klimamæssige tilbageskridt.

It er med andre ord en uundgåelig del af hele klima-diskussionen, og Danmark har som vært for topmødet en oplagt mulighed for at profilere sig internationalt som en af verdens fremmeste it-nationer.

Hvad kan it bruges til?

Fra i dag og frem til topmødet sætter Comåuterworld fokus på de ambitioner og visioner, der findes i branchen. Dansk Industri og ITEK er gået med i et klimakonsortium under Erhvervsministeriet, der skal eksponere det danske erhverv under topmødet, og IT-Branchen og Dansk IT har også flere klima-initiativer i støbeskeen.

Potentialet i klima-teknologierne illustreres med den sønderjyske iværksætter Erik Hansen, AllSun, der udvikler it, der kan styre komplekse solvarme-anlæg.

En anden sønderjysk virksomhed, Danfoss, satser på klima-it i form af energibesparende, intelligente komponenter. Desværre har manglen på arbejdskraft fået industri­giganten til at placere sit softwareudviklingscenter i Estland og Indien.

Det markante fokus på de globale klimaforandringer er et nyt forretningsområde, hvor vi endnu kun har set toppen af is­bjerget. Hvis de menneskeskabte klimaforandringer skal bremses, er der brug for teknologiske landvindinger.

Der er for eksempel brug for it-løsninger, der kan skabe en mere hensigtsmæssig indretning og anvendelse af forsyningsnettet, ligesom der er brug for styrings- og overvågnings-systemer, der sikrer, at fly, lastbiler og skibe til enhver tid anvender den mindst miljøbelastende transportrute.

It kan redde kloden

Der er dog ikke bare tale om et interessant og lovende forretningseventyr. Vi taler ofte om, hvordan it kan hjælpe os frem til en lettere hverdag. Nu står vi i en situation, hvor it kan intet mindre end redde kloden.

Så meget mere bekymrende er det, at Vækstfonden, der mener, at klimateknologierne har et vækstpotentiale, som internettet havde det i midten af halvfemserne, ikke kan skaffe tilstrækkelig mange danske it-iværksættere med fokus på klimateknologier.

Internationale venture-folk kalder ellers grøn teknologi den største forretningsmulighed i det 21. århundrede. Kan det virkelig passe, at den slags udmeldinger ikke er nået frem til danske it-iværksættere?

Det paradoksale er, at it kan redde kloden, men samtidig hører til blandt de store miljøsyndere. For eksempel viser beregninger fra Videnskabsministeriet, at 30 procent af en computers energiforbrug finder sted, når den står tændt uden at blive brugt, og serverrummet er selvsagt heller ikke nogen miljø-duks.

Når det er sagt, så er der al mulig grund til, at klimaminister Connie Hedegaard og den øvrige del af minister-korpset skal lytte til og søge inspiration hos it-industrien. Når klimakonferencen åbner i 2009, bør de politiske diskussioner i høj grad tage udgangspunkt i de teknologiske fremskridt, der kan og skal sikre klodens fremtid.

Én ting er at beslutte, at CO2-forureningen skal mindskes. Noget helt andet er som bekendt at gøre det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere