Danskerne elsker Google-søgninger

Google er både en handling og en søgemaskine i Danmark, og søgemaskine-mastodonten sidder bundsolidt på de danske online-søgninger. Se markedsandelene her.

Artikel top billede

94 procent af danskerne foretrækker Google til at komme rundt på nettet med.

Måske har det været en ubevidst kendsgerning længe – men nu foreligger beviset: For danskerne er Google hovednøglen til de myriader af informationer, der ligger på internettet.

Hele 94 procent af danskerne bruger Google som den foretrukne søgemaskine til at komme rundt på nettet med. Det viser en undersøgelse, som Computerworld har foretaget med analysehuset Userneeds.

Et panel på 1.089 online-danskere er blevet stillet spørgsmålet: Hvilken søgemaskine bruger du fortrinsvis til at komme rundt på internettet med?

Over 1.000 personer har således peget på Google, som deres yndlingssøgemaskine.

På andenpladsen kommer den tidligere danske søgemaskine Jubii med tre procent af paneldeltagerne, hvorimod Yahoo og Microsoft Live Search ligger på henholdsvis på tredje- og fjerdepladsen – begge med sølle én procent danske tilhængere.

Kun én person i undersøgelsen bruger ikke søgemaskine til at lede efter informationer på nettet.

Google størst internationalt

Det er ikke kun i Danmark, at firmanavnet Google også er blevet et udsagnsord i betydningen af at søge efter informationer på nettet.

Men Google sidder langt fra på så mange søgninger internationalt, som tallene i Danmark kunne indikere.

Det skyldes mange forskellige faktorer, som eksempelvis kendskabet til Google, som på verdensplan er et af de mest magtfulde varemærker.

På verdensplan er søgemaskine-mastodonten på en klar førsteplads med 4,5 milliarder søgninger i februar 2008 ifølge analysehuset Nielsen Online.

Google har 58,7 procent af markedet, og der bliver i gennemsnit foretaget 43,2 søgninger per bruger.

På andenpladsen ligger Yahoo med 1,4 milliarder søgninger i årets korteste måned, og selskabet har en markedsandel på 17,6 procent og 25,7 søgninger i gennemsnit per bruger.

Microsoft ligger på tredjepladsen med 11,2 procent af markedet – men har med 28,2 gennemsnitlige søgninger per bruger en mere loyal brugerskare end Yahoo.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S