Sander frikender Dansk Standard i OOXML-sag

Videnskabsministeren afviser, at Dansk Standard har begået fejltrin i arbejdet med dokumentstandarderne. For tyndt svar, lyder det fra Dansk Folkeparti.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviser blankt, at Dansk Standard har begået fejl i behandlingen af dokumentstandarden OOXML.

Det fremgår af det svar, han har givet på et spørgsmål fra Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt.

"Jeg har ikke grund til at betvivle, at Dansk Standard – som er en privat, selvejende virksomhed under Økonomi- og Erhvervsministerens ressort – har håndteret den omtalte opgave på bedste måde," lyder det fra Videnskabsministeren.

Derved maner han de mange diskussioner og rygter, der har floreret omkring den danske ja-anbefaling fra Dansk Standard, i jorden.

DF vil have mere

En af Morten Messerschmidts begrundelser for at stille spørgsmålet om, hvorvidt Dansk Standards ændrede holdning til OOXML var af politiske eller faglige årsager, udsprang netop af de mange spekulationer, der er at finde på blogs, websider og i debatindlæg.

Morten Messerschmidt er dog langt fra tilfreds med Sanders svar, som han betegner som tyndt.

"Det vil være naturligt, at ministeren graver et spadestik dybere. Han bør tage kritikken alvorligt og foretage en tilbundsgående undersøgelse af sagen," siger Morten Messerschmidt.

Fortsættes...

Handler ikke om interoperabilitet

Samtidig oplyser Videnskabsministeren, at der ingen sammenhæng er mellem ISO-arbejdet og interoperabilitets-spørgsmålet.

Morten Messerschmidt stillede nemlig også et spørgsmål om, hvorvidt ministeren ville give sin vurdering af, om ISO-certificeringen har taget højde for de problemer med interoperabiliteten i OOXML, som IT- og Telestyrelsen opregnede i sin rapport af 26. november 2007.

Ministeren henviser i sit svar til, at rapporten fra IT- og Telestyrelsen er udarbejdet for at hjælpe offentlige myndigheder med den praktiske efterlevelse af beslutningen om de åbne dokumentformater med udgangspunkt i de konvertere og kontorpakker, der var tilgængelige på dette tidspunkt.

Derudover påpeger han, at ISO’s arbejde ingen sammenhæng har at gøre med interoperabiliteten mellem konkrete programmer.

"ISO-certificeringsprocessen vedrører om Office Open XML skal være en ISO/IEC-standard. Der fokuseres derfor i ISO-processen på standarden og formatet – uafhængigt af de konkrete produkter, der måtte være til stede på markedet," lyder det fra Helge Sander.

Morten Messerschmidt er dog langt fra tilfreds med denne udlægning af sagen.

"Man kan ikke adskille programmer og formater, for de hænger naturligvis sammen."

"Vi bliver nødt til at vide, om ISO-standarden opfylder de krav, der er opstillet til OOXML, og derfor kan tingene ikke skilles, som Ministeren lægger op til," siger Messerschmidt.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S