Sander frikender Dansk Standard i OOXML-sag

Videnskabsministeren afviser, at Dansk Standard har begået fejltrin i arbejdet med dokumentstandarderne. For tyndt svar, lyder det fra Dansk Folkeparti.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviser blankt, at Dansk Standard har begået fejl i behandlingen af dokumentstandarden OOXML.

Det fremgår af det svar, han har givet på et spørgsmål fra Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt.

"Jeg har ikke grund til at betvivle, at Dansk Standard – som er en privat, selvejende virksomhed under Økonomi- og Erhvervsministerens ressort – har håndteret den omtalte opgave på bedste måde," lyder det fra Videnskabsministeren.

Derved maner han de mange diskussioner og rygter, der har floreret omkring den danske ja-anbefaling fra Dansk Standard, i jorden.

DF vil have mere

En af Morten Messerschmidts begrundelser for at stille spørgsmålet om, hvorvidt Dansk Standards ændrede holdning til OOXML var af politiske eller faglige årsager, udsprang netop af de mange spekulationer, der er at finde på blogs, websider og i debatindlæg.

Morten Messerschmidt er dog langt fra tilfreds med Sanders svar, som han betegner som tyndt.

"Det vil være naturligt, at ministeren graver et spadestik dybere. Han bør tage kritikken alvorligt og foretage en tilbundsgående undersøgelse af sagen," siger Morten Messerschmidt.

Fortsættes...

Handler ikke om interoperabilitet

Samtidig oplyser Videnskabsministeren, at der ingen sammenhæng er mellem ISO-arbejdet og interoperabilitets-spørgsmålet.

Morten Messerschmidt stillede nemlig også et spørgsmål om, hvorvidt ministeren ville give sin vurdering af, om ISO-certificeringen har taget højde for de problemer med interoperabiliteten i OOXML, som IT- og Telestyrelsen opregnede i sin rapport af 26. november 2007.

Ministeren henviser i sit svar til, at rapporten fra IT- og Telestyrelsen er udarbejdet for at hjælpe offentlige myndigheder med den praktiske efterlevelse af beslutningen om de åbne dokumentformater med udgangspunkt i de konvertere og kontorpakker, der var tilgængelige på dette tidspunkt.

Derudover påpeger han, at ISO’s arbejde ingen sammenhæng har at gøre med interoperabiliteten mellem konkrete programmer.

"ISO-certificeringsprocessen vedrører om Office Open XML skal være en ISO/IEC-standard. Der fokuseres derfor i ISO-processen på standarden og formatet – uafhængigt af de konkrete produkter, der måtte være til stede på markedet," lyder det fra Helge Sander.

Morten Messerschmidt er dog langt fra tilfreds med denne udlægning af sagen.

"Man kan ikke adskille programmer og formater, for de hænger naturligvis sammen."

"Vi bliver nødt til at vide, om ISO-standarden opfylder de krav, der er opstillet til OOXML, og derfor kan tingene ikke skilles, som Ministeren lægger op til," siger Messerschmidt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job