Sander frikender Dansk Standard i OOXML-sag

Videnskabsministeren afviser, at Dansk Standard har begået fejltrin i arbejdet med dokumentstandarderne. For tyndt svar, lyder det fra Dansk Folkeparti.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviser blankt, at Dansk Standard har begået fejl i behandlingen af dokumentstandarden OOXML.

Det fremgår af det svar, han har givet på et spørgsmål fra Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt.

"Jeg har ikke grund til at betvivle, at Dansk Standard – som er en privat, selvejende virksomhed under Økonomi- og Erhvervsministerens ressort – har håndteret den omtalte opgave på bedste måde," lyder det fra Videnskabsministeren.

Derved maner han de mange diskussioner og rygter, der har floreret omkring den danske ja-anbefaling fra Dansk Standard, i jorden.

DF vil have mere

En af Morten Messerschmidts begrundelser for at stille spørgsmålet om, hvorvidt Dansk Standards ændrede holdning til OOXML var af politiske eller faglige årsager, udsprang netop af de mange spekulationer, der er at finde på blogs, websider og i debatindlæg.

Morten Messerschmidt er dog langt fra tilfreds med Sanders svar, som han betegner som tyndt.

"Det vil være naturligt, at ministeren graver et spadestik dybere. Han bør tage kritikken alvorligt og foretage en tilbundsgående undersøgelse af sagen," siger Morten Messerschmidt.

Fortsættes...

Handler ikke om interoperabilitet

Samtidig oplyser Videnskabsministeren, at der ingen sammenhæng er mellem ISO-arbejdet og interoperabilitets-spørgsmålet.

Morten Messerschmidt stillede nemlig også et spørgsmål om, hvorvidt ministeren ville give sin vurdering af, om ISO-certificeringen har taget højde for de problemer med interoperabiliteten i OOXML, som IT- og Telestyrelsen opregnede i sin rapport af 26. november 2007.

Ministeren henviser i sit svar til, at rapporten fra IT- og Telestyrelsen er udarbejdet for at hjælpe offentlige myndigheder med den praktiske efterlevelse af beslutningen om de åbne dokumentformater med udgangspunkt i de konvertere og kontorpakker, der var tilgængelige på dette tidspunkt.

Derudover påpeger han, at ISO’s arbejde ingen sammenhæng har at gøre med interoperabiliteten mellem konkrete programmer.

"ISO-certificeringsprocessen vedrører om Office Open XML skal være en ISO/IEC-standard. Der fokuseres derfor i ISO-processen på standarden og formatet – uafhængigt af de konkrete produkter, der måtte være til stede på markedet," lyder det fra Helge Sander.

Morten Messerschmidt er dog langt fra tilfreds med denne udlægning af sagen.

"Man kan ikke adskille programmer og formater, for de hænger naturligvis sammen."

"Vi bliver nødt til at vide, om ISO-standarden opfylder de krav, der er opstillet til OOXML, og derfor kan tingene ikke skilles, som Ministeren lægger op til," siger Messerschmidt.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S