Forbrugerrådet: Privatliv på nettet skal kunne sikres

Forbrugerrådet er positivt overfor et nyt amerikansk initiativ om at beskytte forbrugernes privatliv på nettet. Ideen er, at forbrugerne skal kunne melde fra over at få deres adfærd på nettet registreret.

Artikel top billede

Hvem skal vide, hvad du klikker på?

Din kone? Din mor? Facebook eller Dating.dk? Eller Amazon.com eller Joost?

En stigende bekymring over annoncører, der registrerer forbrugernes færd på nettet, får nu to amerikanske forbruger-organisationer til at bede myndighederne om hjælp.

The Consumer Federation of America og Consumers Union beder de amerikanske myndigheder i form af Federal Trade Commission om hjælp til at skabe en 'do not track'-liste , der skal forbyde annoncører at følge dem på nettet.

Forbrugerrådet med på holdet

I det danske Forbrugerråd følger man med interesse det amerikanske initiativ.

"Forbrugerne skal frit kunne bevæge sig rundt på nettet uden at blive overvåget," siger Agnete Sigurd, jurist i Forbrugerrådet.

Hun opfatter de to amerikanske søsterorganisationers opfordring som et slags 'nej tak til registrering' på linje med det skilt med 'nej tak til reklamer', som danske forbrugere kan sætte på deres postkasse.

Opfordringen til myndighederne kommer efter, de amerikanske myndigheder har godkendt Googles overtagelse af online reklame-virksomheden DoubleClick. I den forbindelse opfordrede de amerikanske myndigheder virksomhederne til at give forbrugerne mulighed for at melde fra overfor at blive overvåget på nettet.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters var de to amerikanske forbrugerorganisationer skeptiske overfor at lade annoncørerne regulerer sig selv.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job