Artikel top billede

Ideen med Fring er at tilbyde gratis adgang til ens favorit instant messenging service som ICQ eller VoIP-program som Skype. Foto: Sean Locke/iStockphoto

Hvem 'fringer' du til?

Fring giver som de første adgang til Skype og andre VoIP-systemer for de anslået 8.000 danskere med en iPhone mobiltelefon i lommen. Gratis vel at mærke.

Hvis det israelske selskab Fring ellers har ret, har virksomheden som den første konstrueret en applikation til Apples iPhone, som giver brugerne adgang til gratis VoIP med Skype og andre.

Bag Fring står blandt andreAvi Shechter, en af bagmændene til det populære chat-program ICQ, som for eksempel benyttes af mange her på Computerworlds redaktion.

Ideen med Fring

Ideen med Fring er at tilbyde gratis adgang til ens favorit instant messenging service som ICQ eller VoIP-program som Skype. Når selskabet reklamerer med 'gratis' glemmer de at nævne, at man dog skal betale for datatrafikken til ens teleselskab.

Fring tilbyder brugerne en slags always on tilstedeværelse, der ligner den, som de har med deres computere. Hvilket allerede harvakt opsigt andre steder end her.

Anslået er der 8.000 danskere, der har købt sig en iPhone, men Fring tilbyder den samme service til et væld af andre mobiltelefon mærker. Endnu har vi til at gode at se, hvor godt Fring fungerer her i landet.

Så kan man skype, mens man fringer. Eller er det omvendt?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere