Hvem 'fringer' du til?

Fring giver som de første adgang til Skype og andre VoIP-systemer for de anslået 8.000 danskere med en iPhone mobiltelefon i lommen. Gratis vel at mærke.

Artikel top billede

Ideen med Fring er at tilbyde gratis adgang til ens favorit instant messenging service som ICQ eller VoIP-program som Skype. Foto: Sean Locke/iStockphoto

Hvis det israelske selskab Fring ellers har ret, har virksomheden som den første konstrueret en applikation til Apples iPhone, som giver brugerne adgang til gratis VoIP med Skype og andre.

Bag Fring står blandt andreAvi Shechter, en af bagmændene til det populære chat-program ICQ, som for eksempel benyttes af mange her på Computerworlds redaktion.

Ideen med Fring

Ideen med Fring er at tilbyde gratis adgang til ens favorit instant messenging service som ICQ eller VoIP-program som Skype. Når selskabet reklamerer med 'gratis' glemmer de at nævne, at man dog skal betale for datatrafikken til ens teleselskab.

Fring tilbyder brugerne en slags always on tilstedeværelse, der ligner den, som de har med deres computere. Hvilket allerede harvakt opsigt andre steder end her.

Anslået er der 8.000 danskere, der har købt sig en iPhone, men Fring tilbyder den samme service til et væld af andre mobiltelefon mærker. Endnu har vi til at gode at se, hvor godt Fring fungerer her i landet.

Så kan man skype, mens man fringer. Eller er det omvendt?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S