Frikøbt web-bureau fejler i Sverige

På trods af en fejlslagen satsning på det svenske marked, der kostede Dansk Internet Selskab en halv million kroner, fordoblede virksomheden sidste år sit overskud.

Artikel top billede

Dansk Internet Selskab, der blev købt ud af Schultz-koncernen i 2006, fordobler overskuddet på en afbalancering af offentlige og private kunder.

"Hvor vi tidligere udelukkende leverede intranetløsninger til staten, har vi i dag har vi fået en solid balance mellem offentlige og private kunder," siger Lasse Morell, administrerende direktør, Dansk Internet Selskab.

Antallet af medarbejdere er steget fra 18 ansatte i 2005 til 55 i dag, og også kundetilgangen er til at få øje på. Alene sidste år kom der godt 50 nye kunder til hovedsagelig inden for den private sektor, hvor selskabet har føjet ISS Danmark, Vestas og Coop til kundelisten.

Fra minus til millionoverskud

Virksomheden, der leverer hjemmesider og intranetløsninger, har på to år tredoblet antallet af medarbejdere og vendt underskud til overskud. I 2007 lykkedes det at øge omsætningen med 70 procent til 34 millioner kroner.

Selv om fremgangen har været upåklagelig i 2007, har Dansk Internet Selskab også måtte tåle en økonomisk ørefigen.

"Vores strategi er, at vores løbende overskud investeres i fortsat vækst. I 2007 betød det blandt andet en satsning på det svenske marked, hvor vi etablerede et nyt selskab. Allerede efter kort tid kunne vi konstatere, at en række af de forudsætninger, vi havde opstillet for en rentabel virksomhed, ikke blev indfriet. Vi valgte derfor at trække os. Det har betydet et tab på mere end 500.000 kroner," siger Lasse Morell.

Fra et til mange produkter

Fra at have været en lille virksomhed med kun et produkt på hylden tilbyder Dansk Internet Selskab i dag hele paletten af webhus-ydelser.

"På trods af store investeringer har vi haft overskud på vores drift. Omsætningen steg med 70 procent, mens resultatet før skat steg med 85 procent til 2,4 millioner kroner," siger Lasse Morell, som forventer, at 2008 vil bringe en vækst på cirka 20 procent.

Dansk Internet Selskab blev etableret 1995. I perioden 2000-2005 var virksomheden ejet af Schultz-koncernen, indtil den nuværende ledelse købte virksomheden fri i 2006.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S