Konkurrenter skal opsige rabat-aftaler for TDC

TDC må ikke lovligt per brev opsige en særlig samlerabat-aftale til kunder med fastnettelefon og bredbånd på samme telefonlinje. Derfor vil teleselskabet nu have konkurrenterne til at stå for udsendelsen.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Landets største teleselskab søger nu konkurrenternes hjælp til at komme ud af den knibe, selskabet er havnet i i sagen om den særlige samlerabat til kunder med fastnet- og internetforbindelse hos to forskellige udbydere.

TDC har nemlig modtaget modstridende krav fra henholdsvis Teleklagenævnet og fogedretten.

Teleselskabet har nemlig af fogedretten fået forbud mod at kontakte 65.000 kunder på skrift for at opsige samlerabataftalen, fordi det ville medføre udnyttelse af fortrolige kundeoplysninger fra konkurrenterne.

Samtidig har Teleklagenævnet dog krævet, at TDC udsender breve til kunderne for at oplyse, at den særlige samtalerabat ophører.

TDC: Grotesk situation
"Afgørelsen sætter TDC i en fuldstændig umulig situation, fordi Teleklagenævnet faktisk pålægger os at overtræde den kendelse, som blev afsagt i fogedretten i januar," siger koncerndirektør i TDC, Carsten Dilling.

"Det er grotesk, at vi som erhvervsvirksomhed reelt skal sættes i en situation, hvor vi skal til at regne på, hvilken bøde der vil være billigst for os. Uanset hvad vi gør, overtræder vi et pålæg fra en myndighed."

Derfor vil TDC nu i stedet bede selskabets konkurrenter på bredbåndsmarkedet, herunder Cybercity, om at udsende opsigelsesbreve til godt 65.000 kunder på vegne af TDC.

"Den eneste løsning, jeg umiddelbart kan få øje på, er, at Cybercity selv skriver til de af selskabets bredbåndskunder, som også er telefoni-kunder hos TDC, og meddeler dem, at de ikke længere kan få samlerabat," siger Carsten Dilling.

"Cybercity ved jo præcist, hvem det er, og vi vil gerne bemyndige Cybercity til på TDC's vegne at sende kunderne en formel opsigelse af rabatten, hvor de samtidig forklarer dem, hvordan de opretholder rabatten ved at tilmelde sig den hos TDC. Vi betaler også gerne portoen."

Politisk aftale

TDC's nye forslag til en løsning er blot seneste udvikling i sagen om samlerabatten, som senest fik opmærksomhed fra politisk hold, da partierne teleforligskredsen i Folketinget enedes om en politisk løsning på samtalerabatten, også kaldet dobbeltdækningsproblematikken.

TDC indførte i sin tid samlerabatten, fordi konkurrenter hævdede, at telegiganten i to omgange modtog betaling for kunder, der brugte deres telefonforbindelse til at gå på nettet.

Først gennem betaling for den almindelige telefon og siden via en regning for bredbåndforbindelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Almegård Kaserne på Bornholm

Bornholm

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird