Webbureau i vækst-hopla: Hyr en antropolog

Webbureauet 1508 stormer fremad med vækstrater på den sjove side af 30 procent. Opkøb og antropologer er medvirkende til væksten.

Artikel top billede

Selv om dot-com-fadæsen for evigt vil kaste lange skygger over betegnelsen webbureau, så kan det sagtens lade sig gøre at være et dansk et af slagsen og prale af tocifrede vækstrater og sorte tal på bundlinjen her i 00’erne.

Det må man sande, når man ser på det seneste årsregnskab fra det københavnske webbureau 1508.dk.

Selskabets omsætning skød således i vejret med over 30 procent i 2007. Og det ser ud til, at selskabet holder dampen oppe.

I 2007 udviklede og solgte 1508 webløsninger til private og offentlige virksomheder for 37 millioner kroner.

I 2008 regner 1508 ifølge en af selskabets tre stiftere og bestyrelsesformand, Morten Pedersen, at runde 50 millioner kroner.

Styrket CMS-kompetence efter opkøb

”Langt den største del af den vækst stammer fra vores køb af webbureauet Enzym, mens en mindre del af fremgangen vil være organisk,” siger han.

1508 overtog Enzym 1. marts i år, og med opkøbet fulgte en stribe .Net-udviklere, som skal styrke 1508’s kompetencer inden for CMS-produktet Sitecore, der var Enzyms absolutte spidskompetence.

Enzym var eksempelvis firmaet bag modulet Sitecore Intranet Portal, som er blevet lanceret i hele verden

”Vi er nu flere end 50 medarbejdere, og har fået lidt flere tunge tekniske kompetencer ind i virksomheden. Derfor vil vi også fremover kunne byde på opgaver, som vi tidligere overlod til eksterne samarbejdspartnere,” siger Morten Pedersen.

Antropologer er et hit

Med opkøbet af Enzym råder 1508 over en broget medarbejderskare, der omfatter alt fra kommunikationsuddannede over dataloger til antropologer.

”Antropologer lyder måske lidt eksotisk, men de er meget vigtige for et af vores vækstområder, nemlig servicedesign,” siger Morten Pedersen.

Han fortæller, at 1508 eksempelvis har benyttet antropologer i arbejdet med den nye version af Virk.dk, hvor de blev sendt på feltstudier ude blandt de virksomheder, der rent faktisk bruger de værktøjer, som Virk.dk stiller til rådighed.

Han forventer, at servicedesign bliver et af de hurtigst voksende områder inden for 1508's forretningsområde i de kommende år, da både offentlige og private virksomheder investerer store millionbeløb i digitaliseringsprojekter.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S