Udviklingshus tjener godt på datterselskaber

It-udviklingshuset IT Practice (ITP) har skudt papegøjen med sine to datterselskaber, der sender omsætningen i vejret med 27 millioner kroner.

Artikel top billede

Et konsulenthus og en kodeknuser på Sri Lanka er to væsentlige bidragydere til den vækst, der præger regnskabet fra it-udviklingshuset IT Practice (ITP).

"At vores omsætning er steget fra 65 til 92 millioner kroner skyldes primært Peak Consulting, mens væksten i profit især skyldes moderselskabet IT Practice," siger Torben Falholt, administrerende direktør, IT Practice.

Det fine resultat gør det nemmere at glemme, at selskabet i 2006 brugte en del penge på projekter, "som vi ikke rigtig fik noget ud af."

Strategi sad lige i skabet

Den offshore-strategi selskabet lagde for tre-fire år siden har vist sig at sidde lige i skabet.

Godt nok har det taget nogen tid at løbe udviklingshuset CodeConnexion i Colombo på Sri Lanka i gang, men det har været det hele værd.

"Grundlæggende for IT Practice er, at den offshore-strategi, vi lagde, den virker, og det har en afsmittende effekt på den danske forretning. Vi kan lave nogle af tingene billigere derude og andre ting her, og kombinationen af de to selskaber betyder, at vi har en pakke vi kan konkurrere med internationalt," siger Torben Falholt.

Den helt rigtige kunde

Blandt de nye kunder, som IT Practice har fået ind i folden, er direktøren især glad for Experian.

"Nogle gange beder en kunde om præcis det, som vi allerhelst vil levere. Aftalen med Experian kører ikke bare på vores mest avancerede koncept, den løber også over mange år. Vi satser på fem til 10 år, så Experian er blevet en meget meget vigtig kunde for os," siger Torben Falholt.

Ud over moderselskabet IT Practice består koncernen i dag altså også af Peak Consulting og offshore-selskabet CodeConnexion.

Overlap er ok

Forretningsmodellen i Peak har ifølge Falholt udviklet sig på den måde, at Peak sælger mere ledelseskonsulentydelser og management og uddannelse og også kompetencer, hvor IT Practice sælger kompetencer og projekter og ongoing services som vedligehold eller løbende forbedringer af applikationsporteføljen.

"Hvis vi går ind og tager ledelseskonsulentopgaver i IT Practice, så er det meget it-relaterede opgaver. Der er et overlap, men det er der ikke noget problem i. Overlap giver noget at arbejde sammen om," konstaterer ITP-direktøren.

Vækst over hele linjen

Falholt forventer vækst i alle tre forretningsområder i indeværende regnskabsår:

"Nok en tocifret procentuel vækst i Peak og lige der omkring i IT Practice, så vi runder 100 millioner kroner i omsætning, det er vi sikre på nu,"

Blandt konkurrenterne fremhæver Falholt IBM, Capgemini og CSC som de væsentligste.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S