HP-gigantkøb presser IBM på servicemarkedet

HP vil overtage EDS med et udspil på 63 milliarder kroner. Hvis handlen efter forventning falder på plads i dag, vil HP for alvor puste IBM i nakken på serviceområdet.

Artikel top billede

To af verdens største it-selskaber, HP og IBM konkurrerede for få år siden intenst på pc-produktionen.

Men nu skal et nyt slag tilsyneladende udkæmpes på servicemarkedet, efter hårdnakkede rygter om at HP er ved at overtage EDS (Electronic Data Systems) for et beløb i omegnen af 63 milliarder kroner.

Købet vil bringe verdens førende pc-producent op på en andenplads inden for konsulent- og servicemarkedet.

Det skriver Wall Street Journal.

I første omgang glippede købet dog i går, men flere iagttagere forventer, at de mange milliarder skifter hænder i dag. Efter den forventede overtagelse vil de 137.000 EDS-medarbejdere kunne bidrage til HP-forretningen med deres ekspertise inden for forskellige services som servere, mainframes, helpdesk til virksomheder samt databehandling af alt fra kreditkort til flybilletter.

Stordriftsfordele på et voksende marked

Med købet ruster HP sig på et servicemarked, hvor selskabet har nogen erfaring – men ikke tilnærmelsesvis så meget som eksempelvis IBM.

IBM sad ifølge analysehuset Gartner på 7,2 procent af teknologi-services sidste år, hvor EDS lå på en andenplads med blot tre procent. HP lå på femtepladsen med en andel på 2,3 procent.

Den fremtidige firmakonstellation af HP og EDS vil dog kunne vokse sig større ved at sælge HP-hardware til EDS-konsulentkunderne, som også IBM benytter sig af.

Overordnet set blomstrer service-markedet med en vækst på otte procent per år i de næste fem år. På den baggrund spår Wall Street analytikere, at HP vil vokse med fem procent i næste regnskabsår, hvis det lykkes selskabet at få gaflet EDS.

Muligt vækstområde

Rygterne om overtagelsen er også nået til HP's danske afdeling, der dog hverken kan be- eller afkræfte dem.

"Vi har hørt rygterne, og et eventuelt køb er jo for at styrke service-forretningen," lyder det fra HP's danske kommunikationschef Henrik Kirkeskov.

Han understreger, at HP sagtens kan vokse sig endnu større– især på serviceforretningen, som er blevet blevet identificeret som et stort vækstområde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S