HP-gigantkøb presser IBM på servicemarkedet

HP vil overtage EDS med et udspil på 63 milliarder kroner. Hvis handlen efter forventning falder på plads i dag, vil HP for alvor puste IBM i nakken på serviceområdet.

Artikel top billede

To af verdens største it-selskaber, HP og IBM konkurrerede for få år siden intenst på pc-produktionen.

Men nu skal et nyt slag tilsyneladende udkæmpes på servicemarkedet, efter hårdnakkede rygter om at HP er ved at overtage EDS (Electronic Data Systems) for et beløb i omegnen af 63 milliarder kroner.

Købet vil bringe verdens førende pc-producent op på en andenplads inden for konsulent- og servicemarkedet.

Det skriver Wall Street Journal.

I første omgang glippede købet dog i går, men flere iagttagere forventer, at de mange milliarder skifter hænder i dag. Efter den forventede overtagelse vil de 137.000 EDS-medarbejdere kunne bidrage til HP-forretningen med deres ekspertise inden for forskellige services som servere, mainframes, helpdesk til virksomheder samt databehandling af alt fra kreditkort til flybilletter.

Stordriftsfordele på et voksende marked

Med købet ruster HP sig på et servicemarked, hvor selskabet har nogen erfaring – men ikke tilnærmelsesvis så meget som eksempelvis IBM.

IBM sad ifølge analysehuset Gartner på 7,2 procent af teknologi-services sidste år, hvor EDS lå på en andenplads med blot tre procent. HP lå på femtepladsen med en andel på 2,3 procent.

Den fremtidige firmakonstellation af HP og EDS vil dog kunne vokse sig større ved at sælge HP-hardware til EDS-konsulentkunderne, som også IBM benytter sig af.

Overordnet set blomstrer service-markedet med en vækst på otte procent per år i de næste fem år. På den baggrund spår Wall Street analytikere, at HP vil vokse med fem procent i næste regnskabsår, hvis det lykkes selskabet at få gaflet EDS.

Muligt vækstområde

Rygterne om overtagelsen er også nået til HP's danske afdeling, der dog hverken kan be- eller afkræfte dem.

"Vi har hørt rygterne, og et eventuelt køb er jo for at styrke service-forretningen," lyder det fra HP's danske kommunikationschef Henrik Kirkeskov.

Han understreger, at HP sagtens kan vokse sig endnu større– især på serviceforretningen, som er blevet blevet identificeret som et stort vækstområde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S