HP-gigantkøb presser IBM på servicemarkedet

HP vil overtage EDS med et udspil på 63 milliarder kroner. Hvis handlen efter forventning falder på plads i dag, vil HP for alvor puste IBM i nakken på serviceområdet.

Artikel top billede

To af verdens største it-selskaber, HP og IBM konkurrerede for få år siden intenst på pc-produktionen.

Men nu skal et nyt slag tilsyneladende udkæmpes på servicemarkedet, efter hårdnakkede rygter om at HP er ved at overtage EDS (Electronic Data Systems) for et beløb i omegnen af 63 milliarder kroner.

Købet vil bringe verdens førende pc-producent op på en andenplads inden for konsulent- og servicemarkedet.

Det skriver Wall Street Journal.

I første omgang glippede købet dog i går, men flere iagttagere forventer, at de mange milliarder skifter hænder i dag. Efter den forventede overtagelse vil de 137.000 EDS-medarbejdere kunne bidrage til HP-forretningen med deres ekspertise inden for forskellige services som servere, mainframes, helpdesk til virksomheder samt databehandling af alt fra kreditkort til flybilletter.

Stordriftsfordele på et voksende marked

Med købet ruster HP sig på et servicemarked, hvor selskabet har nogen erfaring – men ikke tilnærmelsesvis så meget som eksempelvis IBM.

IBM sad ifølge analysehuset Gartner på 7,2 procent af teknologi-services sidste år, hvor EDS lå på en andenplads med blot tre procent. HP lå på femtepladsen med en andel på 2,3 procent.

Den fremtidige firmakonstellation af HP og EDS vil dog kunne vokse sig større ved at sælge HP-hardware til EDS-konsulentkunderne, som også IBM benytter sig af.

Overordnet set blomstrer service-markedet med en vækst på otte procent per år i de næste fem år. På den baggrund spår Wall Street analytikere, at HP vil vokse med fem procent i næste regnskabsår, hvis det lykkes selskabet at få gaflet EDS.

Muligt vækstområde

Rygterne om overtagelsen er også nået til HP's danske afdeling, der dog hverken kan be- eller afkræfte dem.

"Vi har hørt rygterne, og et eventuelt køb er jo for at styrke service-forretningen," lyder det fra HP's danske kommunikationschef Henrik Kirkeskov.

Han understreger, at HP sagtens kan vokse sig endnu større– især på serviceforretningen, som er blevet blevet identificeret som et stort vækstområde.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job