Zyb-ejere scorer kassen på salget til Vodafone

Investeringsselskabet bag ZYB tjener over 100 millioner kroner på Vodafone-overtagelsen. Vodafone mener, at pengene er givet godt ud.

Artikel top billede

Nordic Venture Partners kan grine hele vejen hen til sine finansielle investorer i Danske Bank, ATP, Pension Danmark og Vækstfonden.

For Nordic Venture Partners har været hovedinvestor i ZYB og scorer en profit på 111 millioner kroner på salget af ZYB til den britiske telegigant Vodafone.

"Vi tjener vores penge fire gange igen på salget," oplyser en grinende direktør fra Nordic Venture Partners, Henrik Albertsen, der indtil i morges sad som bestyrelsesformand hos ZYB.

Halvandet års investering

Nordic Venture Partners investerede for halvandet år siden 37 millioner kroner i ZYB og kan altså nu trække sig tilbage med 148 millioner kroner på lommen.

Henrik Albertsen fortæller til Copmputerworld, at Nordic Venture Partners er på udkig efter flere it-selskaber, men han ønsker ikke at oplyse konkrete navne.

Prisen på ZYB lød i alt på 235 millioner kroner.

Udover Nordic Venture Partners del af gevinsten har det ikke været muligt at få oplyst, hvor resten af pengene er havnet.

ZYB's direktør Tommy Ahlers ønsker på nuværende tidspunkt ikke at oplyse om de økonomiske detaljer i aftalen.

Stor glæde hos Vodafone

Men Vodafone mener at have investeret pengene på en rigtig fornuftig måde.

"ZYB er unikt i forhold til sociale netværkstjenester, fordi selskabet har at gøre med mobiltelefoner, hvor det er muligt for kunderne at dele informationer og beskeder mellem venner og kolleger fra adressebogen," lyder det i en pressemeddelelse på selskabets hjemmeside.

"Opkøbet er helt i tråd med vores strategi, der går ud på at levere produkter og services, der svarer til vores kunders totale kommunikationsbehov," udtaler Vodafones internetservice-direktør Pieter Knook i pressemeddelelsen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job