Zyb-ejere scorer kassen på salget til Vodafone

Investeringsselskabet bag ZYB tjener over 100 millioner kroner på Vodafone-overtagelsen. Vodafone mener, at pengene er givet godt ud.

Artikel top billede

Nordic Venture Partners kan grine hele vejen hen til sine finansielle investorer i Danske Bank, ATP, Pension Danmark og Vækstfonden.

For Nordic Venture Partners har været hovedinvestor i ZYB og scorer en profit på 111 millioner kroner på salget af ZYB til den britiske telegigant Vodafone.

"Vi tjener vores penge fire gange igen på salget," oplyser en grinende direktør fra Nordic Venture Partners, Henrik Albertsen, der indtil i morges sad som bestyrelsesformand hos ZYB.

Halvandet års investering

Nordic Venture Partners investerede for halvandet år siden 37 millioner kroner i ZYB og kan altså nu trække sig tilbage med 148 millioner kroner på lommen.

Henrik Albertsen fortæller til Copmputerworld, at Nordic Venture Partners er på udkig efter flere it-selskaber, men han ønsker ikke at oplyse konkrete navne.

Prisen på ZYB lød i alt på 235 millioner kroner.

Udover Nordic Venture Partners del af gevinsten har det ikke været muligt at få oplyst, hvor resten af pengene er havnet.

ZYB's direktør Tommy Ahlers ønsker på nuværende tidspunkt ikke at oplyse om de økonomiske detaljer i aftalen.

Stor glæde hos Vodafone

Men Vodafone mener at have investeret pengene på en rigtig fornuftig måde.

"ZYB er unikt i forhold til sociale netværkstjenester, fordi selskabet har at gøre med mobiltelefoner, hvor det er muligt for kunderne at dele informationer og beskeder mellem venner og kolleger fra adressebogen," lyder det i en pressemeddelelse på selskabets hjemmeside.

"Opkøbet er helt i tråd med vores strategi, der går ud på at levere produkter og services, der svarer til vores kunders totale kommunikationsbehov," udtaler Vodafones internetservice-direktør Pieter Knook i pressemeddelelsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet