Lille dansk mobilfirma solgt til telegigant for 235 mio.

Danske ZYB er i dag blevet solgt til Vodafone for knapt en kvart milliard kroner.

Artikel top billede

Det danske mobil-service-selskab ZYB er blevet solgt til den engelske mobilgigant Vodafone for 235 millioner kroner.

Det lille danske selskab med 20 medarbejdere i Danmark og fem i England er meget glad for den overtagelses-kontrakt, som firmaerne har skrevet under på i dag.

"Vi har det rigtig godt, og det er et kæmpe-skulderklap, at Vodafone har udset sig os. På den anden side er det ikke så mærkeligt, fordi vi begge har enslignende strategier om fremtidens mobiltelefoni," siger ZYB's produktchef Runar Reistrup.

Ifølge Runar Reistrup sker der ikke noget med de danske medarbejdere, der alle fortsætter med at udvikle i Vodafone-regi.

Social på mobilen

ZYB fremhæver, at selskabet blev interessant for Vodafone på sin service, hvor selskabet tilbyder kunderne at opbevare mobilens kontakter, kalender og beskeder online.

Derefter kan data nemt tilgås, hvis der er brug for det.

"Mange af dagens telefon-services minder jo om de services, som vi også havde for ti år siden. Derfor er det på tide at tænke anderledes og gøre telefonen mere levende," forklarer Runar Reistrup.

ZYB lancerede tjeneste i juni 2006, og har inden opkøbet også formået at vinde E-handelsprisen i 2007 for bedste nystarter og nomineret igen i 2008 i innovationskategorien.

Firmaet har 250.000 brugere og har snart 16 millioner kontakter i systemet.

Zyb overtog for nylig selv det danske selskab Imity, der arbejder med bluetooth-løsninger til mobilen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job