Microsoft sulten efter Yahoo – igen

Microsoft har igen haft kontakt til Yahoo med henblik på opkøb. Denne gang understreger begge selskaber dog, at der kun bliver tale om delvise opkøb af Yahoos forretning.

Artikel top billede

Skal – skal ikke.

Sådan har cheferne på direktørgangene hos Microsoft givetvis tænkt i de seneste måneder, mens selskabet har forsøgt at købe søgemaskineselskabet Yahoo.

Microsoft har dog i første omgang opgivet at købe hele Yahoo. Men nu lyder det fra USA, at Microsoft vil forsøge at købe dele af Yahoo.

Det skriver Financial Times.

Reaktionen fra Microsoft kommer, efter finansmanden Carl Ichan i sidste uge så grådigt på Yahoo med henblik på at overtage selskabet, hvilket fik Yahoo og Microsoft til at kigge hinanden dybt i øjnene igen.

"Microsoft overvejer i samråd med Yahoo et alternativ til et fuldt opkøb af Yahoo, der vil involvere en handel med Yahoo," lød det i en officiel udtalelse fra Microsoft i går.

Yahoo kom også med en udtalelse i går. Den går på, at selskabet ikke sælger sig selv til Microsoft, men det overvejer "en del forskellige alternative til profitmaksimering."

Endnu er det uvist, hvor meget Microsoft vil investere i Yahoo.

Tager ikke det hele

Microsoft understreger, at selskabet ikke har i sinde at sluge hele Yahoo i bestræbelserne på at komme på omgangshøjde med Google på online-markedet – i hvert fald ikke med det samme.

"Microsoft er ikke i gang med af komme med nye bud til køb af hele Yahoo, men i stedet drejer det sig om alternativer vedrørende den fremtidige udvikling og diskussioner med aktionærer i Yahoo og Microsoft," forklarer Microsoft i sin udtalelse.

Tidligere på året har Microsoft ellers viftet med en check på omkring 225 milliarder kroner for at købe hver en møtrik i Yahoo.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job