Microsoft sulten efter Yahoo – igen

Microsoft har igen haft kontakt til Yahoo med henblik på opkøb. Denne gang understreger begge selskaber dog, at der kun bliver tale om delvise opkøb af Yahoos forretning.

Artikel top billede

Skal – skal ikke.

Sådan har cheferne på direktørgangene hos Microsoft givetvis tænkt i de seneste måneder, mens selskabet har forsøgt at købe søgemaskineselskabet Yahoo.

Microsoft har dog i første omgang opgivet at købe hele Yahoo. Men nu lyder det fra USA, at Microsoft vil forsøge at købe dele af Yahoo.

Det skriver Financial Times.

Reaktionen fra Microsoft kommer, efter finansmanden Carl Ichan i sidste uge så grådigt på Yahoo med henblik på at overtage selskabet, hvilket fik Yahoo og Microsoft til at kigge hinanden dybt i øjnene igen.

"Microsoft overvejer i samråd med Yahoo et alternativ til et fuldt opkøb af Yahoo, der vil involvere en handel med Yahoo," lød det i en officiel udtalelse fra Microsoft i går.

Yahoo kom også med en udtalelse i går. Den går på, at selskabet ikke sælger sig selv til Microsoft, men det overvejer "en del forskellige alternative til profitmaksimering."

Endnu er det uvist, hvor meget Microsoft vil investere i Yahoo.

Tager ikke det hele

Microsoft understreger, at selskabet ikke har i sinde at sluge hele Yahoo i bestræbelserne på at komme på omgangshøjde med Google på online-markedet – i hvert fald ikke med det samme.

"Microsoft er ikke i gang med af komme med nye bud til køb af hele Yahoo, men i stedet drejer det sig om alternativer vedrørende den fremtidige udvikling og diskussioner med aktionærer i Yahoo og Microsoft," forklarer Microsoft i sin udtalelse.

Tidligere på året har Microsoft ellers viftet med en check på omkring 225 milliarder kroner for at købe hver en møtrik i Yahoo.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S