Microsoft sulten efter Yahoo – igen

Microsoft har igen haft kontakt til Yahoo med henblik på opkøb. Denne gang understreger begge selskaber dog, at der kun bliver tale om delvise opkøb af Yahoos forretning.

Artikel top billede

Skal – skal ikke.

Sådan har cheferne på direktørgangene hos Microsoft givetvis tænkt i de seneste måneder, mens selskabet har forsøgt at købe søgemaskineselskabet Yahoo.

Microsoft har dog i første omgang opgivet at købe hele Yahoo. Men nu lyder det fra USA, at Microsoft vil forsøge at købe dele af Yahoo.

Det skriver Financial Times.

Reaktionen fra Microsoft kommer, efter finansmanden Carl Ichan i sidste uge så grådigt på Yahoo med henblik på at overtage selskabet, hvilket fik Yahoo og Microsoft til at kigge hinanden dybt i øjnene igen.

"Microsoft overvejer i samråd med Yahoo et alternativ til et fuldt opkøb af Yahoo, der vil involvere en handel med Yahoo," lød det i en officiel udtalelse fra Microsoft i går.

Yahoo kom også med en udtalelse i går. Den går på, at selskabet ikke sælger sig selv til Microsoft, men det overvejer "en del forskellige alternative til profitmaksimering."

Endnu er det uvist, hvor meget Microsoft vil investere i Yahoo.

Tager ikke det hele

Microsoft understreger, at selskabet ikke har i sinde at sluge hele Yahoo i bestræbelserne på at komme på omgangshøjde med Google på online-markedet – i hvert fald ikke med det samme.

"Microsoft er ikke i gang med af komme med nye bud til køb af hele Yahoo, men i stedet drejer det sig om alternativer vedrørende den fremtidige udvikling og diskussioner med aktionærer i Yahoo og Microsoft," forklarer Microsoft i sin udtalelse.

Tidligere på året har Microsoft ellers viftet med en check på omkring 225 milliarder kroner for at købe hver en møtrik i Yahoo.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS