Microsoft sulten efter Yahoo – igen

Microsoft har igen haft kontakt til Yahoo med henblik på opkøb. Denne gang understreger begge selskaber dog, at der kun bliver tale om delvise opkøb af Yahoos forretning.

Artikel top billede

Skal – skal ikke.

Sådan har cheferne på direktørgangene hos Microsoft givetvis tænkt i de seneste måneder, mens selskabet har forsøgt at købe søgemaskineselskabet Yahoo.

Microsoft har dog i første omgang opgivet at købe hele Yahoo. Men nu lyder det fra USA, at Microsoft vil forsøge at købe dele af Yahoo.

Det skriver Financial Times.

Reaktionen fra Microsoft kommer, efter finansmanden Carl Ichan i sidste uge så grådigt på Yahoo med henblik på at overtage selskabet, hvilket fik Yahoo og Microsoft til at kigge hinanden dybt i øjnene igen.

"Microsoft overvejer i samråd med Yahoo et alternativ til et fuldt opkøb af Yahoo, der vil involvere en handel med Yahoo," lød det i en officiel udtalelse fra Microsoft i går.

Yahoo kom også med en udtalelse i går. Den går på, at selskabet ikke sælger sig selv til Microsoft, men det overvejer "en del forskellige alternative til profitmaksimering."

Endnu er det uvist, hvor meget Microsoft vil investere i Yahoo.

Tager ikke det hele

Microsoft understreger, at selskabet ikke har i sinde at sluge hele Yahoo i bestræbelserne på at komme på omgangshøjde med Google på online-markedet – i hvert fald ikke med det samme.

"Microsoft er ikke i gang med af komme med nye bud til køb af hele Yahoo, men i stedet drejer det sig om alternativer vedrørende den fremtidige udvikling og diskussioner med aktionærer i Yahoo og Microsoft," forklarer Microsoft i sin udtalelse.

Tidligere på året har Microsoft ellers viftet med en check på omkring 225 milliarder kroner for at købe hver en møtrik i Yahoo.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job