Hvornår ser vi OOXML-standarden?

Den omstridte OOXML-standard er endnu ikke blevet publiceret af ISO. Danske Standard forventede at få udkastet for halvanden måned siden, men det er aldrig dukket op trods flere henvendelser til ISO.

Artikel top billede

"Jeg aner det ikke."

Sådan lyder det fra Microsofts danske teknologi-direktør, Jasper Hedegaard Bojsen, på spørgsmålet om, hvornår den omstridte OOXML-standard ser dagens lys.

Lige nu er standarden under behandling hos den internationale standardorganisation ISO, og organisationen vil ikke sætte dato på publiceringstidspunktet.

"Teksten er lige nu ved at blive undersøgt af vores redigeringsfolk for klarhed og konsistens," lyder det fra ISO's talsmand, Roger Frost.

Derfor er det kun internt i ISO-regi, at der findes en mere eller mindre færdig standard-version af OOXML, som er blevet lyn-behandlet i en såkaldte fasttrack-procedure.

Overskredet deadline

Den færdige standard skulle ellers havde været til gennemsyn hos blandt andre Dansk Standard senest 1. maj, for at kunne blive håndhævet så godt som muligt, ifølge et ISO-møde i Oslo i april.

Og Dansk Standard havde endog forventet, at den færdige OOXML-standard ville være klar til gennemsyn allerede for halvanden måned siden.

"Vi har læst – og læser nok stadig – reglerne i retning af, at vi burde have haft et konkret tekstforslag til den færdige standard i slutningen af marts, så vi kunne se, hvordan de danske kommentarer er indarbejdet. Men sådan er det ikke gået," fortæller vice-direktør Jesper Jerlang fra Dansk Standard.

Måske klar til efteråret

Forvirringen skyldes, at der på det såkaldte BRM-møde i slutningen af februar blev diskuteret over 1.000 ændringsforslag til OOXML-standarden.

I de fleste andre fast-track sager er der derimod ofte tale om relativt få ændringsforslag, og derfor har man i praksis ofte haft den færdige tekst ved BRM-mødets slutning eller kort efter.

Ingen danske øjne på standarden

Dansk Standard havde tolket reglerne således, at der ville blive udleveret en møderapport med ændringsforslag fra BRM-mødet samt et udkast til den færdige tekst senest 30 dage efter BRM-mødet

Modtagelsen var forventet i slutningen af marts, som var det tidspunkt, da Dansk Standard indgav sin ja-stemme til ISO.

Dansk Standard har endnu ikke modtaget den færdige tekst, selv om Dansk Standard flere gange har rykket ISO for konkrete datoer, hvornår der kunne komme danske øjne på standarden.

Men Dansk Standard har ifølge Jesper Jerlang fået uldne svar fra ISO.

"Vi har desværre ikke i Dansk Standard haft mange fortilfælde med så komplicerede fast-track sager at bygge erfaringen på, fordi fast-track proceduren normalt kører med mere ukontroversielle standarder," lyder det fra Jesper Jerlang.

Han vurderer, at den endelig standard bliver publiceret om en til tre måneder.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune