Hvornår ser vi OOXML-standarden?

Den omstridte OOXML-standard er endnu ikke blevet publiceret af ISO. Danske Standard forventede at få udkastet for halvanden måned siden, men det er aldrig dukket op trods flere henvendelser til ISO.

Artikel top billede

"Jeg aner det ikke."

Sådan lyder det fra Microsofts danske teknologi-direktør, Jasper Hedegaard Bojsen, på spørgsmålet om, hvornår den omstridte OOXML-standard ser dagens lys.

Lige nu er standarden under behandling hos den internationale standardorganisation ISO, og organisationen vil ikke sætte dato på publiceringstidspunktet.

"Teksten er lige nu ved at blive undersøgt af vores redigeringsfolk for klarhed og konsistens," lyder det fra ISO's talsmand, Roger Frost.

Derfor er det kun internt i ISO-regi, at der findes en mere eller mindre færdig standard-version af OOXML, som er blevet lyn-behandlet i en såkaldte fasttrack-procedure.

Overskredet deadline

Den færdige standard skulle ellers havde været til gennemsyn hos blandt andre Dansk Standard senest 1. maj, for at kunne blive håndhævet så godt som muligt, ifølge et ISO-møde i Oslo i april.

Og Dansk Standard havde endog forventet, at den færdige OOXML-standard ville være klar til gennemsyn allerede for halvanden måned siden.

"Vi har læst – og læser nok stadig – reglerne i retning af, at vi burde have haft et konkret tekstforslag til den færdige standard i slutningen af marts, så vi kunne se, hvordan de danske kommentarer er indarbejdet. Men sådan er det ikke gået," fortæller vice-direktør Jesper Jerlang fra Dansk Standard.

Måske klar til efteråret

Forvirringen skyldes, at der på det såkaldte BRM-møde i slutningen af februar blev diskuteret over 1.000 ændringsforslag til OOXML-standarden.

I de fleste andre fast-track sager er der derimod ofte tale om relativt få ændringsforslag, og derfor har man i praksis ofte haft den færdige tekst ved BRM-mødets slutning eller kort efter.

Ingen danske øjne på standarden

Dansk Standard havde tolket reglerne således, at der ville blive udleveret en møderapport med ændringsforslag fra BRM-mødet samt et udkast til den færdige tekst senest 30 dage efter BRM-mødet

Modtagelsen var forventet i slutningen af marts, som var det tidspunkt, da Dansk Standard indgav sin ja-stemme til ISO.

Dansk Standard har endnu ikke modtaget den færdige tekst, selv om Dansk Standard flere gange har rykket ISO for konkrete datoer, hvornår der kunne komme danske øjne på standarden.

Men Dansk Standard har ifølge Jesper Jerlang fået uldne svar fra ISO.

"Vi har desværre ikke i Dansk Standard haft mange fortilfælde med så komplicerede fast-track sager at bygge erfaringen på, fordi fast-track proceduren normalt kører med mere ukontroversielle standarder," lyder det fra Jesper Jerlang.

Han vurderer, at den endelig standard bliver publiceret om en til tre måneder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S