Hvornår ser vi OOXML-standarden?

Den omstridte OOXML-standard er endnu ikke blevet publiceret af ISO. Danske Standard forventede at få udkastet for halvanden måned siden, men det er aldrig dukket op trods flere henvendelser til ISO.

Artikel top billede

"Jeg aner det ikke."

Sådan lyder det fra Microsofts danske teknologi-direktør, Jasper Hedegaard Bojsen, på spørgsmålet om, hvornår den omstridte OOXML-standard ser dagens lys.

Lige nu er standarden under behandling hos den internationale standardorganisation ISO, og organisationen vil ikke sætte dato på publiceringstidspunktet.

"Teksten er lige nu ved at blive undersøgt af vores redigeringsfolk for klarhed og konsistens," lyder det fra ISO's talsmand, Roger Frost.

Derfor er det kun internt i ISO-regi, at der findes en mere eller mindre færdig standard-version af OOXML, som er blevet lyn-behandlet i en såkaldte fasttrack-procedure.

Overskredet deadline

Den færdige standard skulle ellers havde været til gennemsyn hos blandt andre Dansk Standard senest 1. maj, for at kunne blive håndhævet så godt som muligt, ifølge et ISO-møde i Oslo i april.

Og Dansk Standard havde endog forventet, at den færdige OOXML-standard ville være klar til gennemsyn allerede for halvanden måned siden.

"Vi har læst – og læser nok stadig – reglerne i retning af, at vi burde have haft et konkret tekstforslag til den færdige standard i slutningen af marts, så vi kunne se, hvordan de danske kommentarer er indarbejdet. Men sådan er det ikke gået," fortæller vice-direktør Jesper Jerlang fra Dansk Standard.

Måske klar til efteråret

Forvirringen skyldes, at der på det såkaldte BRM-møde i slutningen af februar blev diskuteret over 1.000 ændringsforslag til OOXML-standarden.

I de fleste andre fast-track sager er der derimod ofte tale om relativt få ændringsforslag, og derfor har man i praksis ofte haft den færdige tekst ved BRM-mødets slutning eller kort efter.

Ingen danske øjne på standarden

Dansk Standard havde tolket reglerne således, at der ville blive udleveret en møderapport med ændringsforslag fra BRM-mødet samt et udkast til den færdige tekst senest 30 dage efter BRM-mødet

Modtagelsen var forventet i slutningen af marts, som var det tidspunkt, da Dansk Standard indgav sin ja-stemme til ISO.

Dansk Standard har endnu ikke modtaget den færdige tekst, selv om Dansk Standard flere gange har rykket ISO for konkrete datoer, hvornår der kunne komme danske øjne på standarden.

Men Dansk Standard har ifølge Jesper Jerlang fået uldne svar fra ISO.

"Vi har desværre ikke i Dansk Standard haft mange fortilfælde med så komplicerede fast-track sager at bygge erfaringen på, fordi fast-track proceduren normalt kører med mere ukontroversielle standarder," lyder det fra Jesper Jerlang.

Han vurderer, at den endelig standard bliver publiceret om en til tre måneder.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job