Direktør forlader Jensby-selskab

Jesper Weng forlader direktørposten i JMI Invest-selskabet, Netkoncept. Salgssiden skal styrkes med den nye direktør Jesper Deleuran i spidsen, mens Jesper Weng vender tilbage til JMI Invest.

Artikel top billede

På billedet ses Jesper Weng, der nu forlader Netkoncept til fordel for Jesper Deluran.

Et af selskaberne i Asger Jensbys investeringsselskab, JMI Invest, skifter direktør.

Netkoncept har de sidste godt to år haft Jesper Weng som direktør, men det er slut nu.

"Min opgave i Netkoncept er overstået, fordi vi nu har lavet de strukturelle og fundamentale ændringer, der skal til i virksomheden," siger Jesper Weng.

"Det har taget længere tid end ventet at vende udviklingen, men vi mener, at tidspunktet er rigtigt nu," siger han videre.

Med det henviser han til omlægningen af virksomheden for et års tid siden, hvor selskabet gik fra at beskæftige sig stort set udelukkende med hardware-salg til at være en konsulentforretning.

Derudover solgte Netkoncept i januar i år softwareforretningen fra til A Gain, mens IP-telefoni-delen i april blev solgt til Axcess og 3PAS.

Fokus på udviklingen

"Opgaven i Netkoncept går derfor nu ud på at vokse. Derfor er der brug for en Netkoncept-mand til at køre virksomheden videre," siger Jesper Weng, som selv vender tilbage til JMI Invest, hvor han skal beskæftige sig med investeringsselskabets portefølje af virksomheder.

I stedet er ansvaret lagt i hænderne på Jesper Deleuran, der nu bliver ansvarlig for hele Netkoncept Gruppens fire selskaber Netkoncept Advisors, Netkoncept Hosting, Netkoncept Services & Facility Management og DataCompagniet.

"Fremadrettet skal vi udnytte de synergier, der ligger i vores forskellige forretningsområder," siger den nye direktør for Netkoncept Gruppen, Jesper Deleuran, der kommer fra en stilling som direktør for DataCompagniet, der har en stærkt salgsfokuseret strategi.

Og netop salget skal der fokuseres ekstra meget på i den kommende tid for hele Netkoncept Gruppen.

"På salgssiden skal vi ikke længere fungere som fire enkeltstående virksomheder, men som ét hele," siger Jesper Deleuran.

Han understreger dog, at det ikke betyder fusion, som der ellers tidligere var planer om for Netkoncept og DataCompagniet, ligesom der heller ikke er planer om nedskæringer i organisationen som følge af, at man samler salgsindsatsen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS