Direktør forlader Jensby-selskab

Jesper Weng forlader direktørposten i JMI Invest-selskabet, Netkoncept. Salgssiden skal styrkes med den nye direktør Jesper Deleuran i spidsen, mens Jesper Weng vender tilbage til JMI Invest.

Artikel top billede

På billedet ses Jesper Weng, der nu forlader Netkoncept til fordel for Jesper Deluran.

Et af selskaberne i Asger Jensbys investeringsselskab, JMI Invest, skifter direktør.

Netkoncept har de sidste godt to år haft Jesper Weng som direktør, men det er slut nu.

"Min opgave i Netkoncept er overstået, fordi vi nu har lavet de strukturelle og fundamentale ændringer, der skal til i virksomheden," siger Jesper Weng.

"Det har taget længere tid end ventet at vende udviklingen, men vi mener, at tidspunktet er rigtigt nu," siger han videre.

Med det henviser han til omlægningen af virksomheden for et års tid siden, hvor selskabet gik fra at beskæftige sig stort set udelukkende med hardware-salg til at være en konsulentforretning.

Derudover solgte Netkoncept i januar i år softwareforretningen fra til A Gain, mens IP-telefoni-delen i april blev solgt til Axcess og 3PAS.

Fokus på udviklingen

"Opgaven i Netkoncept går derfor nu ud på at vokse. Derfor er der brug for en Netkoncept-mand til at køre virksomheden videre," siger Jesper Weng, som selv vender tilbage til JMI Invest, hvor han skal beskæftige sig med investeringsselskabets portefølje af virksomheder.

I stedet er ansvaret lagt i hænderne på Jesper Deleuran, der nu bliver ansvarlig for hele Netkoncept Gruppens fire selskaber Netkoncept Advisors, Netkoncept Hosting, Netkoncept Services & Facility Management og DataCompagniet.

"Fremadrettet skal vi udnytte de synergier, der ligger i vores forskellige forretningsområder," siger den nye direktør for Netkoncept Gruppen, Jesper Deleuran, der kommer fra en stilling som direktør for DataCompagniet, der har en stærkt salgsfokuseret strategi.

Og netop salget skal der fokuseres ekstra meget på i den kommende tid for hele Netkoncept Gruppen.

"På salgssiden skal vi ikke længere fungere som fire enkeltstående virksomheder, men som ét hele," siger Jesper Deleuran.

Han understreger dog, at det ikke betyder fusion, som der ellers tidligere var planer om for Netkoncept og DataCompagniet, ligesom der heller ikke er planer om nedskæringer i organisationen som følge af, at man samler salgsindsatsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S