Telia barsler med billige bærbare bredbånds-pc'er

Billige bærbare skal sælges sammen med mobile bredbåndsabonnementer, mener Telia. Sonofon forventer også at hoppe med på lavpris-pc'erne.

Artikel top billede

Den helt store lommeregner er hevet frem hos tele-koncernen Telia.

For selskabet er ved at flikke et tilbud sammen til mobile, internethungrende danskere, der ønsker at være online på farten.

Tilbuddet går på at slå Telias mobile bredbånds-abonnement sammen med salg af billige pc'er, som det også er tilfældet med konkurrenten Telenors satsning i hjemlandet Norge.

Hos vores norske broderfolk kan man igennem Telenor købe en Thinkpad til én krone, hvis man er villig til at binde sig til Telenors bredbåndsabonnement i 12 måneder.

Den danske bindingsperiode på mobilt bredbånd til private må dog ikke overstige seks måneder, og derfor vil Telia ikke forære pc'erne væk i samme stil.

"Vi kommer i andet halvår af 2008 med et stærkt og unikt tilbud med bundling af bredbånd og pc'er, men jeg kan ikke afsløre priserne på grund af konkurrencesituationen," siger Telias pressechef, Rune Fick Hansen, til Computerworld.

Han afviser dog, at pc'erne vil blive sat til salg for en krone, som det ellers er kendt fra mobil-markedet.

Konkurrenterne følger med

Hos Telias konkurrent, Sonofon, er der også gang i regnearkene for at finde den optimale pris på salg af mobilt bredbåndsabonnement koblet med pc.

"Tilskud til hardware er kommet for at blive, og vi regner med at have et rigtig godt tilbud inden udgangen af 2008. Det bliver ikke så billigt som i Norge, fordi vi ikke kan binde kunderne lige så længe," siger pressechef Peter Glüsing fra Telenors danske datterselskab Sonofon.

3 afventer længere bindingsperioder

Peter Glüsing forklarer, at selskabet holder nøje øje med, at 80 procent af alle solgte pc'er i Danmark er bærbare computere, og priserne rasler ned på laptop-markedet.

"Til sammenligning kan vi også se hos vores selskaber i Norge og Sverige, at det mobile bredbånd virkelig tager fart," lyder det fra Peter Glüsing.

I Danmark er trafikken på mobilt bredbånd syvdoblet på bare et år.

Længere bindingsperiode giver lavere priser

Telekæmpen TDC kigger sammen med den mobile bredbånds-bannerfører 3 på konkurrenternes satsninger uden at løfte fingeren.

Heller ikke når det kommer til erhvervslivet, hvor det er muligt at binde virksomhederne helt op mod 24 måneder til samme teleudbyder.

"Vi ser som udgangspunkt ikke nogen forretningsidé i at give tilskud til pc'erne, hverken for private eller erhvervslivet," siger 3's pressechef Stine Green Paulsen.

Hun efterlyser samtidig, at teleforligskredsen på Christiansborg genovervejer den danske bindingsperiode, fordi det kan gavne forbrugerne.

"Hvis vi er sikre på at have kunderne i længere tid, så kan vi helt generelt sænke priserne og undersøge, om det kan betale sig at give tilskud til bærbare pc'er," afslutter Stine Green Paulsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job