EU-plan skal redde os fra at løbe tør for netadresser

Der er kun 700 millioner mulige IP-adresser tilbage. EU har travlt med at sadle om til IPv6.

Artikel top billede

Verden løber tør for IP-adresser. EU fremskynder omlægningen til det nye adressesystem, IPv6.

Verden ved at løbe tør for IP-adresser, så nu vil EU have flere til at bruge næste-generations adresser.

Senest i 2010 skal 25 procent af IP-adresserne være på Internet Protocol version 6, også kaldet IPv6.

EU's kommissær for informationssamfund og medier, Viviane Reding, siger, at der er brug for flere addresser, hvis europæerne skal kunne bruge internet-baseret udstyr som smart tags i forretninger, industrien og i lufthavne.

Der er også et stigende behov for nye adresser til intelligente styringsenheder til belysning og opvarmning.

Det internetadresse-system, som de fleste anvender i dag, IPv4, er fra 1984, og forsyner verden med 4,3 milliarder adresser.

Der er kun 700 millioner adresser, eller 16 procent, tilbage i puljen.

Japan er startet

I Japan har selskabet Nippon Telecom and Telegraph allerede rullet et IPv6-netværk ud, og Kina forventes at gore det samme snart.

USA og Europa er ikke rigtig kommet i gang endnu.

Derfor skal de europæiske regeringer gå front, og lægge deres webaktiviteter om til den nye protokol, mener EU-kommissionen.

“EU ønsker, at de mest betydningsfulde europæiske websites går i front. Kommissionen sigter på at få tilslutning fra mindst 100 af de største internetudbydere i Europa, herunder broadcastere og nyhedstjenester, inden udgangen af 2008,” lyder det i en udtalelse fra kommissionen,

EU’s europa.eu website vil være IPv6-klar i 2010.

Flyvende motorskift

Kritikere af projektet anfører, at det svarer til at skifte motorer på en fly, der er i luften, og at IPv6-omlægningen kan blive meget kostbar, i form af nye routere og andet netværksudstyr.

Også softewareopdateringer bliver nødvendige.

Omvendt vil en omstrukturering af den underlæggende arkitektur af internettet bedre kunne håndtere sikkerhed, mobility og kommende behov, mener fortalere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S