Salget af mobiltelefoner falder for første gang

For første gang nogensinde falder salget af mobiltelefoner i Vesteuropa.

Artikel top billede

Finske Nokia producerer producerer verdens mest eftertragtede mobiltelefoner, mens sydkoreanske Samsung indtager andenpladsen.

For første gang siden analysehuset Gartner i 2001 begyndte at udarbejde målinger på salget af mobiltelefoner i Vesteuropa, er der registreret et fald i antallet af solgte enheder.

Det er økonomisk uvished, der har fået vesteuropæerne til at undlade at købe især de mest avancerede mobiltelefoner

Forbrugerne har foretrukket at bruge pengene på mere almindelige telefoner, når den gamle mobil skulle skiftes ud, forklarer Gartner-analytiker, Carolina Milanesi, det overraskende fald med.

“På de nye markeder er væksten fortsat stærk, mens forbrugerne på de modne markeder mærker presset fra et usikkert økonomisk klima,” siger hun, og opfordrer producenterne til at satse mere på mobiltelefoner i mellemlaget.

Nokia stadig størst

Det er kun i vores del af verden, at salget er faldet.

Globalt steg antallet af solgte mobiltelefoner med 14 procent i første kvartal af 2008.

Således blev der langet godt 294 millioner enheder over verdensmarkedets diske.

Finske Nokia sidder tungt i toppen med 39 procent af salget, selvom det faktisk er en svag nedgang i forhold til sidste år.

115 millioner Nokia-telefoner kunne det blive til i 2008’s første kvartal.

Samsung solgte 42 millioner telefoner i samme periode, og den sydkoreanske producent fortsætter dermed sin gode vækst, og fastholder pladsen som verdens næststørste mobilproducent.

Amerikanske Motorola er i 2008 blevet yderligere distanceret på tredjepladsen med sine godt 14 procent af verdensmarkedet.

Herefter følger LG og SonyEricsson med hver cirka otte procent af det samlede salg.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura