Konkurrencen om at blive Årets CIO skudt i gang

De fem dygtigste it-ledere i Danmark er fundet, og nu er det tid til at ære den, der har gjort sig mest bemærket. Følg med på Computerworld.dk og se, hvem der bliver årets CIO 2008.

Artikel top billede

Så er tiden er kommet til at kåre årets CIO 2008.

10. juni afslører Computerworld i samarbejde med analysevirksomheden IDC, DANSK IT og SAS Institute, hvem der bliver årets CIO 2008 i Danmark.

Efter et hårdt arbejde er juryen nået frem til fem skarpe kandidater, hvor konkurrencen er meget tæt.

Deres arbejde har bestået i at finde frem til rollemodellen, som kan vise vejen for resten af professionen.

Kompleks vurdering

Juryen har i sit arbejde blandt andet vurderet deltagerne på
• Forståelse af forretningen
• Evnen til at skabe forståelse for strategisk anvendelse af it
• Evnen til at skabe værdi og innovation for forretningen
• Ledelse af it-projekter
• It-governance
• Personaleledelse

Kåringen sker til den årlige CIO-konference, der bevæger sig ind i it-lederens verden, tager dagsaktuelle emner op og beskæftiger sig med netop de områder, som CIO's og it-direktører skal have en mening om og holdning til hver dag.

Juryen bag kåringen består af
Kenneth Egelund Schmidt, it-chef hos Danfoss (årets CIO 2007)
Peter Schleidt, vicedirektør i Danske Bank
Stine Bosse, administrerende direktør i Tryg og koncernchef for TrygVesta
Pernille Kræmmergaard, professor i Informatik ved Handelshøjskolen i Århus
Jan Horsager, chefredaktør på Computerworld
Per Andersen, administrerende direktør hos analysevirksomheden IDC Nordic.

Hver dag i denne uge kan du læse om de fem nøje udvalgte kandidater her på Computerworld.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse