Konkurrencen om at blive Årets CIO skudt i gang

De fem dygtigste it-ledere i Danmark er fundet, og nu er det tid til at ære den, der har gjort sig mest bemærket. Følg med på Computerworld.dk og se, hvem der bliver årets CIO 2008.

Artikel top billede

Så er tiden er kommet til at kåre årets CIO 2008.

10. juni afslører Computerworld i samarbejde med analysevirksomheden IDC, DANSK IT og SAS Institute, hvem der bliver årets CIO 2008 i Danmark.

Efter et hårdt arbejde er juryen nået frem til fem skarpe kandidater, hvor konkurrencen er meget tæt.

Deres arbejde har bestået i at finde frem til rollemodellen, som kan vise vejen for resten af professionen.

Kompleks vurdering

Juryen har i sit arbejde blandt andet vurderet deltagerne på
• Forståelse af forretningen
• Evnen til at skabe forståelse for strategisk anvendelse af it
• Evnen til at skabe værdi og innovation for forretningen
• Ledelse af it-projekter
• It-governance
• Personaleledelse

Kåringen sker til den årlige CIO-konference, der bevæger sig ind i it-lederens verden, tager dagsaktuelle emner op og beskæftiger sig med netop de områder, som CIO's og it-direktører skal have en mening om og holdning til hver dag.

Juryen bag kåringen består af
Kenneth Egelund Schmidt, it-chef hos Danfoss (årets CIO 2007)
Peter Schleidt, vicedirektør i Danske Bank
Stine Bosse, administrerende direktør i Tryg og koncernchef for TrygVesta
Pernille Kræmmergaard, professor i Informatik ved Handelshøjskolen i Århus
Jan Horsager, chefredaktør på Computerworld
Per Andersen, administrerende direktør hos analysevirksomheden IDC Nordic.

Hver dag i denne uge kan du læse om de fem nøje udvalgte kandidater her på Computerworld.dk

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job