Yahoo-ledelse sagde nej til mega-tilbud fra Microsoft

Yahoo bad Microsofts advokater om at pakke sig, da softwaregiganten afgav et tilbud på Yahoo i 2007. Den blanke afvisning har kostet søgekæmpen milliarder, mener vrede aktionærer.

Artikel top billede

Microsoft tilbød at købe Yahoo for væsentligt flere penge, end softwaregiganten tilbød i det kuldsejlede opkøbsforsøg, der for nylig sendte chokbølger gennem it-verdenen.

Det skriver nyhedstjenesten Bloomberg.

Yahoo var dog slet ikke interesserede i at forhandle et eventuelt venligt overtagelsesforsøg med den amerikanske softwaregigant, og Yahoo bad Microsoft om at pakke sig.

Det viser hidtil ikke offentliggjorte dokumenter, som er kommet frem i lyset i forbindelse med den retstvist, der er under opsejling i kølvandet på Microsofts mislykkede forsøg på at overtage Yahoo.

Microsoft bød 40 dollar per Yahoo-aktie

Dokumenterne blev præsenteret af vrede Yahoo-aktionærer, der forsøger at holde Jerry Yang og den øvrige Yahoo-ledelse ansvarlige for tabet af milliardindtægter ved ikke at acceptere Microsofts købstilbud på 40 dollar per aktie i januar 2007.

I går kostede en Yahoo-aktie 26,4 dollar.

”Hvis Yahoos ledelse og bestyrelse blev tilbudt 40 dollar og ikke tog i mod det, så vil dem, der sagsøger Yahoo i øjeblikket, fare direkte i struben på dem,” siger Boone Pickens fra BP Capital, og Yahoo-aktionær, til Bloomberg.

”Enhver, der har lagt sag an, står med en god sag. Jeg ville hade at sidde i Yahoos bestyrelse lige nu,” tilføjer han.

Microsoft trak følehornene til sig 3. maj i år, efter at have tilbudt 33 dollar per Yahoo-aktie i et forsøg på at overtage internetselskabet.

Sådan satte Jerry Yang en kæp i hjulet

Jerry Yang har hele tiden fastholdt, at Yahoo var mere værd end de godt 200 milliarder kroner, som Microsoft bød.

Og noget er der måske om snakken, da Microsoft altså bød 21 procent mere i januar 2007, hvilket ville have bragt den samlede købspris op på omkring 240 milliarder kroner.

Yahoos tilbud blev dog ikke forhandlet, da Jerry Yang brugte sin magt til at ”forsinke, afvise at forhandle og opsætte blokeringer for Microsofts tilbud”, lyder anklagen fra de vrede aktionærer.

Ægteskabet mellem Microsoft og Yahoo er dog endnu ikke lagt fuldstændig på is, da rigmanden Carl Icahn og en stribe samarbejdspartnere i ro og mag har opkøbt millioner af aktier i Yahoo.

Det sker som led i forberedelserne til Icahns forsøg på at overtage Yahoo med det erklærede mål at vælte bestyrelsen og dernæst sælge Yahoo til Microsoft og høste gevinsten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S