Yahoo-ledelse sagde nej til mega-tilbud fra Microsoft

Yahoo bad Microsofts advokater om at pakke sig, da softwaregiganten afgav et tilbud på Yahoo i 2007. Den blanke afvisning har kostet søgekæmpen milliarder, mener vrede aktionærer.

Artikel top billede

Microsoft tilbød at købe Yahoo for væsentligt flere penge, end softwaregiganten tilbød i det kuldsejlede opkøbsforsøg, der for nylig sendte chokbølger gennem it-verdenen.

Det skriver nyhedstjenesten Bloomberg.

Yahoo var dog slet ikke interesserede i at forhandle et eventuelt venligt overtagelsesforsøg med den amerikanske softwaregigant, og Yahoo bad Microsoft om at pakke sig.

Det viser hidtil ikke offentliggjorte dokumenter, som er kommet frem i lyset i forbindelse med den retstvist, der er under opsejling i kølvandet på Microsofts mislykkede forsøg på at overtage Yahoo.

Microsoft bød 40 dollar per Yahoo-aktie

Dokumenterne blev præsenteret af vrede Yahoo-aktionærer, der forsøger at holde Jerry Yang og den øvrige Yahoo-ledelse ansvarlige for tabet af milliardindtægter ved ikke at acceptere Microsofts købstilbud på 40 dollar per aktie i januar 2007.

I går kostede en Yahoo-aktie 26,4 dollar.

”Hvis Yahoos ledelse og bestyrelse blev tilbudt 40 dollar og ikke tog i mod det, så vil dem, der sagsøger Yahoo i øjeblikket, fare direkte i struben på dem,” siger Boone Pickens fra BP Capital, og Yahoo-aktionær, til Bloomberg.

”Enhver, der har lagt sag an, står med en god sag. Jeg ville hade at sidde i Yahoos bestyrelse lige nu,” tilføjer han.

Microsoft trak følehornene til sig 3. maj i år, efter at have tilbudt 33 dollar per Yahoo-aktie i et forsøg på at overtage internetselskabet.

Sådan satte Jerry Yang en kæp i hjulet

Jerry Yang har hele tiden fastholdt, at Yahoo var mere værd end de godt 200 milliarder kroner, som Microsoft bød.

Og noget er der måske om snakken, da Microsoft altså bød 21 procent mere i januar 2007, hvilket ville have bragt den samlede købspris op på omkring 240 milliarder kroner.

Yahoos tilbud blev dog ikke forhandlet, da Jerry Yang brugte sin magt til at ”forsinke, afvise at forhandle og opsætte blokeringer for Microsofts tilbud”, lyder anklagen fra de vrede aktionærer.

Ægteskabet mellem Microsoft og Yahoo er dog endnu ikke lagt fuldstændig på is, da rigmanden Carl Icahn og en stribe samarbejdspartnere i ro og mag har opkøbt millioner af aktier i Yahoo.

Det sker som led i forberedelserne til Icahns forsøg på at overtage Yahoo med det erklærede mål at vælte bestyrelsen og dernæst sælge Yahoo til Microsoft og høste gevinsten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks