Yahoos stenrige stifter læner sig op ad en fyreseddel

Den kontroversielle finansmand Carl Icahn vil aflevere en fyreseddel på stedet til Yahoo-stifter Jerry Yang, hvis det lykkes ham at vælte Yahoos bestyrelse.

Artikel top billede

Yahoo bedyrer, at Jerry Yang hele tiden har fastholdt, at selskabet ville overveje ethvert tilbud fra Microsoft, som 'er i aktionærernes interesse'.

Yahoo’s stifter og nuværende administrerende direktør, Jerry Yang, vil blive præsentere for en fyreseddel, hvis det lykkes den kontroversielle rigmand Carl Icahn at kuppe Yahoos bestyrelse som planlagt, skriver The Wall Street Journal.

Carl Icahn - som har specialiseret sig i at [url=skabe lynhurtig værdi[/url] for kriseramte selskabers aktionærer – har allerede indstillet sine 10 egne kandidater til en ny Yahoo-bestyrelse, når selskabet om kort tid holder sin årlige generalforsamling – heriblandt ham selv og flere af hans helt nære medarbejdere.

Bag sig har Carl Icahn en hel horde af rasende Yahoo-aktionærer, der er vrede over, at de er gået glip af den fede gevinst, der ventede dem, hvis Microsoft havde købt selskabet.

De mener, at især topchef Jerry Yang bærer en stor del af skylden for, at aftalen gik i vasken og Microsoft til sidst trak sit tilbud tilbage.

Personligt korstog

Ifølge Wall Street Journal er Carl Icahn i fuld sving med at gøre generalforsamlingen til et personligt korstog mod Jerry Yang.

Avisen skriver, at Carl Icahn mener, at det især er Jerry Yang, der står i vejen for en frugtbar aftale mellem Microsoft og Yahoo.

Han mener, at Microsofts ledelse kort og godt ikke stoler på Jerry Yang, og at de ikke vil fremsætte et nyt købs-tilbud på Yahoo, medmindre Jerry Yang og resten af den nuværende Yahoo-bestyrelse bliver sat på porten.

Ifølge nye dokumenter forsøgte blandt andre Jerry Yang at afspore Microsofts opkøbsforsøg – ikke mindst fordi han har en vis antipati mod Microsoft og dermed handlede ud fra personlige motiver.

”Det er ikke længere et mysterium for mig, hvorfor Microsoft ikke længere står klar med et tilbud. Hvordan kan Yahoo fortsætte med at sige, at selskabet er villigt til at forhandle og sælge selskabet, når de samtidig fuldstændigt saboterer processen i det skjulte,” siger Carl Icahn til Wall Street Journal.

Yahoo afviser beskyldningerne og bedyrer, at Jerry Yang hele tiden har fastholdt, at selskabet ville overveje ethvert tilbud fra Microsoft, som 'er i aktionærernes interesse'.

Selskabet påpeger, at Yahoo har holdt en længere stribe møder med Microsoft i de seneste måneder.

”Hr. Icahn overser helt dette helt klare fact,” skriver Yahoo.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos