Sats på de helt billige discount-computere

Tilbage til artiklen: Sådan får du fingre i XP efter 30. juni.

31. januar næste år er den sidste dag, man kan få XP installeret på en maskine fra en 'system-builder' - et firma, der bygger brugerdefinerede pc'er og køber Microsoft-software fra en distributør, og ikke fra Microsoft selv.

Hvis man køber en 'ultra-low-cost' maskine, som Microsoft betegner som en notesbog med 'begrænset hardware-kapaciteter', kan man få XP i lang tid endnu.

Sådanne 'ultra-low-cost' systemer, herunder den populære Asus EEE , vil blive solgt med Windows XP indtil juni 2010.

De billige computere skal have små skærme og en strømbesparende CPU for at kvalificere sig.

Tilbage til artiklen: Sådan får du fingre i XP efter 30. juni.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS