Hvordan evaluerer man processen?

Tilbage til artiklen: Syv vigtige ting i tacklingen af lifecycle management

Hvordan evaluerer en organisation sin lifecycle management-proces?

Stahl peger her på, at det vigtigste spørgsmål er, om man kan afsløre omkostninger og få nogle præcise målinger af sin it-investering.

Er beslutningsprocesser og køb retfærdiggjort af tørre tal fra den virkelige verden eller af intuition og beregninger foretaget på bagsiden af servietten under et restaurantbesøg?

Er man ved at være der, hvor ens forandringspolitik drives ikke blot af helpdesk-tickets, men af fremskrivelser, så man kigger fremad og relaterer til andre af virksomhedens cyklusser?

Kan man demonstrere en ægte og strammere udgiftsstyring? Har man nedsat risici…således at ens helpdesk-tickets og driftssvigt er faldet i antal?"

Barry mener, at der er nogle praktiske indikatorer, men i sidste ende ved man, om det virker, når man ser på sit udstyrs generelle effektivitet – hvis ens arbejde virkeligt er 80 procent planlagt og 70-80 procent proaktivt.

Den dygtige vedligeholdelsesperson burde belønnes for, at ting ikke går i stykker, ikke for at være god til at reparere dem, selv om han selvfølgelig også har brug for at være god til at reparere tingene, når de faktisk går i stykker.

Tilbage til artiklen: Syv vigtige ting i tacklingen af lifecycle management

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo