Icahn til Yahoo: Sælg hele butikken for 243 milliarder

Carl Icahn opfordrer i direkte vendinger Yahoos bestyrelse til at komme ud af flyverskjulet og komme med et nyt konkret tilbud til Microsoft. Yahoo afviser vredt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Carl Icahn og Yahoos bestyrelse krydser fortsat klinger, og Carl Icahn øger sit pres på Yahoo for at få selskabet til at indgå en aftale med Microsoft.

Han forlanger, at selskabet tilbyder sig selv til Microsoft for lidt mere end 34 dollar per aktie.

I et brev, som Carl Icahn fredag sendte til Yahoo-formand Roy Bostock, skriver han, at Yahoo omgående bør droppe selskabets flyverskjul og i stedet offentligt foreslå at sælge selskabet til Microsoft for i alt omkring 243 milliarder kroner.

Brevet findes på Wall Street Journals hjemmeside og kan læses her

25 milliarder kroner dyrere

Det samlede beløb er omkring fem milliarder kroner højere end Microsofts første tilbud, der blev stillet 1. februar.

Samtidig er det hele 10 milliarder kroner mere end det seneste tilbud fra Microsoft, der blev smidt på bordet umiddelbart inden, Microsoft i begyndelsen af sidste måned trak sit tilbud tilbage.

”Efter min mening vurderer Microsoft, at I aldrig vil sælge hele selskabet i en venligtsindet handel,” skriver Carl Icahn i brevet.

”Så hvorfor holder I ikke bare op med at undgå emnet? I stedet bør I offentligt foreslå at sælge hele selskabet til Microsoft for 34,375 dollar per aktie og samtidig love, at I vil samarbejde helt og aldeles,” skriver han.

Yahoos svar er faldet omgående. Selskabet beskylder Carl Icahn for ikke at have en ”troværdig plan for driften af Yahoo.” Selskabet kalder hans krav for meget ”dårlig rådgivning”.

”Vi mener, at Carl Icahns forslag om at droppe vores nuværende planer vil være destabiliserende for Yahoo, og at det helt klart ikke vil være i aktionærernes interesse,” lyder det fra Microsoft.

Yahoo tilføjer desuden, at selskabet fortsat er åbent over for enhver transaktion – ”inklusive et salg til Microsoft, hvis det er i aktionærernes interesse.”

Det er fortsat ikke klart, om Microsoft stadig er interesseret i at købe hele Yahoo.

Microsofts seneste udmelding i sagen fra 18. maj fastslår nemlig, at selskabet fremover vil arbejde videre med en plan om at købe dele af, men ikke hele, Yahoo.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S