Icahn til Yahoo: Sælg hele butikken for 243 milliarder

Carl Icahn opfordrer i direkte vendinger Yahoos bestyrelse til at komme ud af flyverskjulet og komme med et nyt konkret tilbud til Microsoft. Yahoo afviser vredt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Carl Icahn og Yahoos bestyrelse krydser fortsat klinger, og Carl Icahn øger sit pres på Yahoo for at få selskabet til at indgå en aftale med Microsoft.

Han forlanger, at selskabet tilbyder sig selv til Microsoft for lidt mere end 34 dollar per aktie.

I et brev, som Carl Icahn fredag sendte til Yahoo-formand Roy Bostock, skriver han, at Yahoo omgående bør droppe selskabets flyverskjul og i stedet offentligt foreslå at sælge selskabet til Microsoft for i alt omkring 243 milliarder kroner.

Brevet findes på Wall Street Journals hjemmeside og kan læses her

25 milliarder kroner dyrere

Det samlede beløb er omkring fem milliarder kroner højere end Microsofts første tilbud, der blev stillet 1. februar.

Samtidig er det hele 10 milliarder kroner mere end det seneste tilbud fra Microsoft, der blev smidt på bordet umiddelbart inden, Microsoft i begyndelsen af sidste måned trak sit tilbud tilbage.

”Efter min mening vurderer Microsoft, at I aldrig vil sælge hele selskabet i en venligtsindet handel,” skriver Carl Icahn i brevet.

”Så hvorfor holder I ikke bare op med at undgå emnet? I stedet bør I offentligt foreslå at sælge hele selskabet til Microsoft for 34,375 dollar per aktie og samtidig love, at I vil samarbejde helt og aldeles,” skriver han.

Yahoos svar er faldet omgående. Selskabet beskylder Carl Icahn for ikke at have en ”troværdig plan for driften af Yahoo.” Selskabet kalder hans krav for meget ”dårlig rådgivning”.

”Vi mener, at Carl Icahns forslag om at droppe vores nuværende planer vil være destabiliserende for Yahoo, og at det helt klart ikke vil være i aktionærernes interesse,” lyder det fra Microsoft.

Yahoo tilføjer desuden, at selskabet fortsat er åbent over for enhver transaktion – ”inklusive et salg til Microsoft, hvis det er i aktionærernes interesse.”

Det er fortsat ikke klart, om Microsoft stadig er interesseret i at købe hele Yahoo.

Microsofts seneste udmelding i sagen fra 18. maj fastslår nemlig, at selskabet fremover vil arbejde videre med en plan om at købe dele af, men ikke hele, Yahoo.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S