Icahn til Yahoo: Sælg hele butikken for 243 milliarder

Carl Icahn opfordrer i direkte vendinger Yahoos bestyrelse til at komme ud af flyverskjulet og komme med et nyt konkret tilbud til Microsoft. Yahoo afviser vredt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Carl Icahn og Yahoos bestyrelse krydser fortsat klinger, og Carl Icahn øger sit pres på Yahoo for at få selskabet til at indgå en aftale med Microsoft.

Han forlanger, at selskabet tilbyder sig selv til Microsoft for lidt mere end 34 dollar per aktie.

I et brev, som Carl Icahn fredag sendte til Yahoo-formand Roy Bostock, skriver han, at Yahoo omgående bør droppe selskabets flyverskjul og i stedet offentligt foreslå at sælge selskabet til Microsoft for i alt omkring 243 milliarder kroner.

Brevet findes på Wall Street Journals hjemmeside og kan læses her

25 milliarder kroner dyrere

Det samlede beløb er omkring fem milliarder kroner højere end Microsofts første tilbud, der blev stillet 1. februar.

Samtidig er det hele 10 milliarder kroner mere end det seneste tilbud fra Microsoft, der blev smidt på bordet umiddelbart inden, Microsoft i begyndelsen af sidste måned trak sit tilbud tilbage.

”Efter min mening vurderer Microsoft, at I aldrig vil sælge hele selskabet i en venligtsindet handel,” skriver Carl Icahn i brevet.

”Så hvorfor holder I ikke bare op med at undgå emnet? I stedet bør I offentligt foreslå at sælge hele selskabet til Microsoft for 34,375 dollar per aktie og samtidig love, at I vil samarbejde helt og aldeles,” skriver han.

Yahoos svar er faldet omgående. Selskabet beskylder Carl Icahn for ikke at have en ”troværdig plan for driften af Yahoo.” Selskabet kalder hans krav for meget ”dårlig rådgivning”.

”Vi mener, at Carl Icahns forslag om at droppe vores nuværende planer vil være destabiliserende for Yahoo, og at det helt klart ikke vil være i aktionærernes interesse,” lyder det fra Microsoft.

Yahoo tilføjer desuden, at selskabet fortsat er åbent over for enhver transaktion – ”inklusive et salg til Microsoft, hvis det er i aktionærernes interesse.”

Det er fortsat ikke klart, om Microsoft stadig er interesseret i at købe hele Yahoo.

Microsofts seneste udmelding i sagen fra 18. maj fastslår nemlig, at selskabet fremover vil arbejde videre med en plan om at købe dele af, men ikke hele, Yahoo.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S