DF vil tvinge nedbrudsramte it-firmaer til offentlighed

DF er klar til at tvinge offentliggørelse af kritiske it-nedbrud igennem med lovindgreb efter børs-nedbrud. En mulighed er at give Finanstilsynet nye beføjelser.

Artikel top billede

Leverandører af it-systemer til vigtige offentlige funktioner risikerer fremover at få offentliggjort detaljerede redegørelser om årsagen til nedbruddet.

Dansk Folkeparti strammer nu skruen, efter Københavns Fondsbørs i sidste uge blev ramt af massive nedbrud, som både mandag og tirsdag satte børshandelen i stå i en periode.

Mandag mistede investorerne 40 minutters handel, mens tirsdag kostede aktionærerne fem en halv times handelstid på børserne.

Og netop it-nedbruddet hos Nasdaq OMX, der driver Københavns Fondsbørs, får nu it-ordfører hos Dansk Folkeparti Mikkel Dencker til at se positivt på offentliggørelse af it-nedbrud, som berører væsentlige samfundshensyn.

"Man kunne sagtens forsvare, at et nedbrud på fondsbørsen kunne være et væsentligt hensyn. Det er jo en form for samfundsfunktion, som børsen udfører, så derfor synes jeg, at det kunne være væsentligt, at de her var med på en positivliste over hvilke nedbrud, der skulle offentliggøres, " siger Mikkel Dencker.

Kontrol i Finanstilsynet

Mikkel Dencker ser Finanstilsynet som et udmærket bud på en myndighed, der ville kunne tage sig af offentliggørelsen i sager om it-nedbrud .

"Hvis tilsynet har den faglige kompetence til det, eller hvis den kan anskaffes til det, synes jeg, at det kunne være helt fint, hvis det havde den opgave," siger Mikkel Dencker.

Finanstilsynet har i forvejen tilsynspligten med it-nedbrud i den finansielle sektor, men må i dag på grund af lov om finansiel virksomhed hverken udtale sig om konkrete sager eller offentliggøre detaljer fra konkrete sager.

Bundet på hænder og fødder

Mens Sverige og Norges pendanter til Finanstilsynet har kommenteret nedbruddet og for Norges vedkommende varslet detaljerede undersøgelser af hændelserne, har Finanstilsynet ifølge lov om finansiel virksomhed ikke mulighed for at kommentere sagen.

Derfor har det indtil videre været umuligt at få svar på, om Finanstilsynet overhovedet har været i dialog med Nasdaq OMX om sidste uges massive it-nedbrud.

Dermed har de ramte brugere af Nasdax OMX, Københavns Fondsbørs ingen mulighed for at få at vide, hvad der skete bag kulisserne, mens de nordiske børser mandag og tirsdag stod stille.

I Norge, der også var ramt af nedbruddet, er mulighederne større.

Norske aktieinvestorer er nemlig sikret oplysninger om nedbruddet, fordi den norske offentlighedslov pålægger det norske pendant til Finanstilsynet at offentliggøre redegørelser om it-nedbrud.

Netop denne forskelsbehandling af de nordiske brugere af børserne fik fredag Dansk Aktionærforening til at kræve offentlighed ved it-nedbrud.

Når Mikkel Dencker foreslår Finanstilsynet som ansvarlig myndighed for offentliggørelse af detaljer om kritiske it-nedbrud vil det kræve en lovændring. Og den mulighed vil Mikkel Dencker da heller ikke fraskrive sig.

"Vi har som sådan ikke noget i mod at lave lovændringer hvis det er begrundet i nogle vigtige hensyn. Så det vil jeg slet ikke udelukke kan komme på tale," siger Mikkel Dencker.

Udover fondsbørsen vil andre finansielle virksomheder som eksempelvis banker og netbanker være oplagte på den såkaldte positivliste, fortæller Mikkel Dencker.

"Det er jo en vigtig del af folks måde at administrere deres egen private økonomi," siger Mikkel Dencker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S