Aktionærer kræver offentlighed om børs-nedbrud

Norsk lov om offentlighed i forvaltningen sikrer aktionærer viden om it-nedbrud. Dansk Aktionærforening vil have samme offentlighed ved it-nedbrud i Danmark.

Artikel top billede

To dages nedbrud på Københavns Fondsbørs får nu Dansk Aktionærforening til at kræve offentlighed i sager om it-nedbrud.

Det sker, efter at Nasdaq OMX, Københavns Fondsbørs mandag oplevede massive it-problemer, som tirsdag kulminerede i fem en halv times nedetid og talrige udsættelser af åbningen af markedet, der berørte samtlige nordiske børser.

Og hos Dansk Aktionærforening vil man meget nødig opleve at noget lignende sker igen, fortæller Linda Overgaard, der er direktør hos Danske Aktionærer.

"Både private investorer og andre må jo kunne forlange, at den autoriserede handelsplads for aktier her i Danmark fungerer. Og det virker jo helt meningsløst, at det skal ligge ned i mere end en halv dag," siger Linda Overgaard.

Ingen dansk undersøgelse

Problemerne fik allerede tirsdag den svenske Finansinspektion til at kommentere nedbruddet med krav om en redegørelse.

I Norge varslede Kredittilsynet onsdag en minutiøs undersøgelse af detaljerne i forbindelse med nedbruddet.

I Norge er redegørelser om it-nedbrud fra Kredittilsynet som udgangspunkt offentlige for at sikre offentlighed i forvaltningen.

Denne pligt til offentlighed bunder i den norske offentlighedslov. Hensigten er, at myndighederne ikke skal hemmeligholde

I Danmark kan Finanstilsynet ikke kommentere nedbruddet, fordi myndigheden ifølge loven om finansiel virksomhed har skærpet tavshedspligt.

Samtidig er redegørelser om it-nedbrud i Danmark underlagt skærpet tavshedspligt og desuden ikke omfattet af aktindsigt for andre end sagens parter.

Det betyder, at Finanstilsynet i loven ikke må fortælle hvad myndigheden foretager sig i forhold til konkrete firmer og tilsyn.

Må stole på oplysninger fra den ramte

Dermed er principperne for tilsyn med it-leverandører i Danmark og Norge helt forskellige.

Mens norske aktieinvestorer altså kan forvente at få detaljeret indsigt i de omfattende it-nedbrud, må danske brugere af børsen stole på oplysninger fra det fejlramte Nasdaq OMX.

Hos Dansk Aktionærforening mener Linda Overgaard at den norske ide om gennemsigtighed derfor er værd at overveje herhjemme.

"Det synes jeg er et udmærket princip at få indført i Danmark også. Det kan vi da kun støtte. Vi er tilhængere af åbenhed og af gennemsigtighed. Det må jo også gælde sådan noget som det her," siger Linda Overgaard.

Hvis Finanstilsynet i modsætning til nu skulle offentliggøre detaljer om it-nedbrudet på børserne ville det nemlig skærpe de private investorers tillid til børsens handelssystem, vurderer Linda Overgaard.

"Jo bedre man kan gennemskue hvad der foregår, jo mere tilbøjelig vil man jo være til at have tillid til den regulerede handelsplads," siger direktøren.

Samtidig mener hun at offentliggørelse af redegørelser om it-nedbrud kan spille en rolle, når der skal vælges teknologi og sikkerhed til it-systemer.

Linda Overgaard vurderer, at visheden om offentliggørelse af kritiske it-nedbrud vil få leverandørerne til at stramme sig mere an.

"Det vil da alt andet lige holde dem til ilden," siger Linda Overgaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS