Aktionærer kræver offentlighed om børs-nedbrud

Norsk lov om offentlighed i forvaltningen sikrer aktionærer viden om it-nedbrud. Dansk Aktionærforening vil have samme offentlighed ved it-nedbrud i Danmark.

Artikel top billede

To dages nedbrud på Københavns Fondsbørs får nu Dansk Aktionærforening til at kræve offentlighed i sager om it-nedbrud.

Det sker, efter at Nasdaq OMX, Københavns Fondsbørs mandag oplevede massive it-problemer, som tirsdag kulminerede i fem en halv times nedetid og talrige udsættelser af åbningen af markedet, der berørte samtlige nordiske børser.

Og hos Dansk Aktionærforening vil man meget nødig opleve at noget lignende sker igen, fortæller Linda Overgaard, der er direktør hos Danske Aktionærer.

"Både private investorer og andre må jo kunne forlange, at den autoriserede handelsplads for aktier her i Danmark fungerer. Og det virker jo helt meningsløst, at det skal ligge ned i mere end en halv dag," siger Linda Overgaard.

Ingen dansk undersøgelse

Problemerne fik allerede tirsdag den svenske Finansinspektion til at kommentere nedbruddet med krav om en redegørelse.

I Norge varslede Kredittilsynet onsdag en minutiøs undersøgelse af detaljerne i forbindelse med nedbruddet.

I Norge er redegørelser om it-nedbrud fra Kredittilsynet som udgangspunkt offentlige for at sikre offentlighed i forvaltningen.

Denne pligt til offentlighed bunder i den norske offentlighedslov. Hensigten er, at myndighederne ikke skal hemmeligholde

I Danmark kan Finanstilsynet ikke kommentere nedbruddet, fordi myndigheden ifølge loven om finansiel virksomhed har skærpet tavshedspligt.

Samtidig er redegørelser om it-nedbrud i Danmark underlagt skærpet tavshedspligt og desuden ikke omfattet af aktindsigt for andre end sagens parter.

Det betyder, at Finanstilsynet i loven ikke må fortælle hvad myndigheden foretager sig i forhold til konkrete firmer og tilsyn.

Må stole på oplysninger fra den ramte

Dermed er principperne for tilsyn med it-leverandører i Danmark og Norge helt forskellige.

Mens norske aktieinvestorer altså kan forvente at få detaljeret indsigt i de omfattende it-nedbrud, må danske brugere af børsen stole på oplysninger fra det fejlramte Nasdaq OMX.

Hos Dansk Aktionærforening mener Linda Overgaard at den norske ide om gennemsigtighed derfor er værd at overveje herhjemme.

"Det synes jeg er et udmærket princip at få indført i Danmark også. Det kan vi da kun støtte. Vi er tilhængere af åbenhed og af gennemsigtighed. Det må jo også gælde sådan noget som det her," siger Linda Overgaard.

Hvis Finanstilsynet i modsætning til nu skulle offentliggøre detaljer om it-nedbrudet på børserne ville det nemlig skærpe de private investorers tillid til børsens handelssystem, vurderer Linda Overgaard.

"Jo bedre man kan gennemskue hvad der foregår, jo mere tilbøjelig vil man jo være til at have tillid til den regulerede handelsplads," siger direktøren.

Samtidig mener hun at offentliggørelse af redegørelser om it-nedbrud kan spille en rolle, når der skal vælges teknologi og sikkerhed til it-systemer.

Linda Overgaard vurderer, at visheden om offentliggørelse af kritiske it-nedbrud vil få leverandørerne til at stramme sig mere an.

"Det vil da alt andet lige holde dem til ilden," siger Linda Overgaard.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS