Her er Danmarks bedste it-chef

Titlen som Årets CIO 2008 går til en mand, der på mange måder kan stå som en rollemodel, ikke bare for dagens men også for morgendagens CIO.

Artikel top billede

Han har gennemført en global it-strategi, hvor udvikling og drift af it er blevet standardiseret, effektiviseret og optimeret.

Det har betydet, at omkostningerne til it i dag ligger på et niveau, der kan måle sig med de mest effektive organisationer i verden.

For samspillet med forretningen er altafgørende for ham.

Derfor har målene blandt andet været forbedring af forretningsprocesser, stærkere kunderelationer og mere effektiv vidensdeling.

Sådan lød juryens begrundelser for, at den 58-årige CIO hos Danisco, Niels Molzen, nu kan kalde sig Årets CIO 2008.

Navnet på vinderen blev tirsdag aften offentliggjort på konferencen Årets CIO i Mogens Dahls Koncerthus i København.

Udvikler forretningen

"Hos Danisco har it ikke alene understøttet forretningen, men været med til at udvikle den," sagde juryens formand, IDC Nordics administrerende direktør, Per Andersen.

Ved valget af Niels Molzen er it-ledernes forbillede anno 2008 fundet.

"Niels er overbevisende i alt, hvad han arbejder med, og hans arbejde med Danisco har været helt afgørende for virksomhedens success," lød det i begrundelsen.

Per Andersen mener, at Niels Molzen er en leder, der prioriterer og orienterer den personlige side.

”It-afdelingen fungerer på en åben og professionel måde, og de ansatte er glade for at være en del af virksomheden,” vurderer Per Andersen.

Der har i alt været nomineret fem CIO'er til titlen i år.

Og det har været et stærkt felt af navne som Lars Vinther fra Kriminalforsorgen, Michael Moesgaard fra Dong Energy, Jens Risgaard fra Post Danmark og Klaus Skjødt fra Jyske Bank.

Læs meget mere om kåringen af Årets CIO i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job