95.000 danske firmaer vender pc-licens ryggen

DR's medielicens til virksomheder bliver ignoreret hos halvdelen af de danske firmaer. Licensinspektører kan være på vej ud til skyldnerne.

Artikel top billede

DR's erhvervlicens er ikke et hit blandt danske firmaer.

Kun knapt halvdelen af de omkring 200.000 cvr-registrede danske selskaber betaler nemlig ikke den årlige erhvervslicens på 770 kroner, som svarer til husstandenes medielicens.

Det betyder, at en virksomhed med minimum én ansat skal betale erhvervslicensen, hvis virksomheden bare har én pc med en internetforbindelse på over 256 kilobit per sekund, farve-tv eller en mobiltelefon med mulighed for at se tv.

"Det er skuffende, at så mange ikke betaler. Det er jo nok lidt urealistisk, at de fleste virksomheder ikke har en computer med internet eller et tv," lyder det fra chef for DRs licenskampagner Lotte Boas til Computerworld.

Derfor har DR sendt 17.200 breve ud til de største danske virksomheder, der ikke betaler licens.

Brevene havner hos danske firmaer med to og op til flere tusinde ansatte, der ikke hoster op til statsradiofoniens erhvervslicens.

Få betaler meget

Lotte Boas forklarer, at hvis flere virksomheder betaler erhvervslicensen, så bliver den sat ned.

"Vi skal nå et mål på 70 millioner kroner, som kun godt halvdelen af virksomhederne er med til at betale på nuværende tidspunkt. Hvis alle betalte, ville licensen ryge ned på omkring 400 kroner," forklarer Lotte Boas.

Hun understreger dog, at der i mange tilfælde nok er tale om enkeltmandsfirmaer, der i forvejen er dækket ind af husstandslicensen.

"Vi trækker vores virksomhedsoplysninger fra CVR-registret, som ikke er lige pålideligt som CPR-registret," siger Lotte Boas.

Licensinspektører kan være på vej

Hvis DR ikke når de planlagte 70 millioner kroner, så kan der være licensinspektører på vej ud til de danske virksomheder, der ikke har betalt erhvervslicensen.

"Lige nu har vi ingen planer om at sende licensinspektører ud, men hvis vores brev-kampagne ikke lever op til forventningerne, så kan det blive vores næste skridt," lyder det fra licens-chefen.

I november sendte DR breve ud til over 143.000 firmaer og offentlige institutioner, der ikke betalte licens.

DR fik 30.000 nye licensbetalere ud af kampagnen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec