95.000 danske firmaer vender pc-licens ryggen

DR's medielicens til virksomheder bliver ignoreret hos halvdelen af de danske firmaer. Licensinspektører kan være på vej ud til skyldnerne.

Artikel top billede

DR's erhvervlicens er ikke et hit blandt danske firmaer.

Kun knapt halvdelen af de omkring 200.000 cvr-registrede danske selskaber betaler nemlig ikke den årlige erhvervslicens på 770 kroner, som svarer til husstandenes medielicens.

Det betyder, at en virksomhed med minimum én ansat skal betale erhvervslicensen, hvis virksomheden bare har én pc med en internetforbindelse på over 256 kilobit per sekund, farve-tv eller en mobiltelefon med mulighed for at se tv.

"Det er skuffende, at så mange ikke betaler. Det er jo nok lidt urealistisk, at de fleste virksomheder ikke har en computer med internet eller et tv," lyder det fra chef for DRs licenskampagner Lotte Boas til Computerworld.

Derfor har DR sendt 17.200 breve ud til de største danske virksomheder, der ikke betaler licens.

Brevene havner hos danske firmaer med to og op til flere tusinde ansatte, der ikke hoster op til statsradiofoniens erhvervslicens.

Få betaler meget

Lotte Boas forklarer, at hvis flere virksomheder betaler erhvervslicensen, så bliver den sat ned.

"Vi skal nå et mål på 70 millioner kroner, som kun godt halvdelen af virksomhederne er med til at betale på nuværende tidspunkt. Hvis alle betalte, ville licensen ryge ned på omkring 400 kroner," forklarer Lotte Boas.

Hun understreger dog, at der i mange tilfælde nok er tale om enkeltmandsfirmaer, der i forvejen er dækket ind af husstandslicensen.

"Vi trækker vores virksomhedsoplysninger fra CVR-registret, som ikke er lige pålideligt som CPR-registret," siger Lotte Boas.

Licensinspektører kan være på vej

Hvis DR ikke når de planlagte 70 millioner kroner, så kan der være licensinspektører på vej ud til de danske virksomheder, der ikke har betalt erhvervslicensen.

"Lige nu har vi ingen planer om at sende licensinspektører ud, men hvis vores brev-kampagne ikke lever op til forventningerne, så kan det blive vores næste skridt," lyder det fra licens-chefen.

I november sendte DR breve ud til over 143.000 firmaer og offentlige institutioner, der ikke betalte licens.

DR fik 30.000 nye licensbetalere ud af kampagnen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS