Ny udgave af Opera-browser er mere sikker

Den norske browser Opera er lanceret i en ny version med en masse justeringer. Den er blevet bedre til at fortolke kode, og så har sikkerheden fået et hak op.

Artikel top billede

Det nordiske alternativ til Internet Explorer og Firefox er den norske browser Opera, som nu er udgivet i version 9,5.

I den nye version har man arbejdet videre med motoren i programmet, og det skulle i følge Opera have resulteret i en fordobling af hastigheden for rendering af både JavaScript og html.

Opera 9.5 er ligeledes forsynet med protokol til BitTorrent og rss samt en indbygget e-mail-klient.

Sikkerheden får en overhaling

Sikkerheden har også fået en overhaling i version 9,5.

Der er gjort en indsats mod skadelig kode og falske sider gennem en funktion kaldet for Fraud Protection, som man kender det fra eksempelvis Explorer.

Informationer om hvilke sider, der er sikre, sker i et samarbejde med Netcraft og PhishTank, mens det er firmaet Haute Secure, der advarer om skadelig kode.

En forbedring af valideringscertifikater skal ligeledes øge sikkerheden mellem brugeren og betroede websider

På den mere muntre sider er der mulighed for at skifte brugerfladens udseende, konfigurere knapper, værktøjslinjer og andre layout-massige ændringer.

Opera 9.5 er gratis og tilgængelig til Windows, Mac OS X og Linux.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job