Ny udgave af Opera-browser er mere sikker

Den norske browser Opera er lanceret i en ny version med en masse justeringer. Den er blevet bedre til at fortolke kode, og så har sikkerheden fået et hak op.

Artikel top billede

Det nordiske alternativ til Internet Explorer og Firefox er den norske browser Opera, som nu er udgivet i version 9,5.

I den nye version har man arbejdet videre med motoren i programmet, og det skulle i følge Opera have resulteret i en fordobling af hastigheden for rendering af både JavaScript og html.

Opera 9.5 er ligeledes forsynet med protokol til BitTorrent og rss samt en indbygget e-mail-klient.

Sikkerheden får en overhaling

Sikkerheden har også fået en overhaling i version 9,5.

Der er gjort en indsats mod skadelig kode og falske sider gennem en funktion kaldet for Fraud Protection, som man kender det fra eksempelvis Explorer.

Informationer om hvilke sider, der er sikre, sker i et samarbejde med Netcraft og PhishTank, mens det er firmaet Haute Secure, der advarer om skadelig kode.

En forbedring af valideringscertifikater skal ligeledes øge sikkerheden mellem brugeren og betroede websider

På den mere muntre sider er der mulighed for at skifte brugerfladens udseende, konfigurere knapper, værktøjslinjer og andre layout-massige ændringer.

Opera 9.5 er gratis og tilgængelig til Windows, Mac OS X og Linux.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job