Skrot telefonanlægget, spar penge og skån miljøet

Klima-it: Danske virksomheders gamle telefonanlæg repræsenterer tilsammen en mulig besparelse på 30.000 tons CO2 årligt, hvis de blev skiftet ud med server og IP-telefoni.

Artikel top billede

Drop de gamle omstillingsborde, lyder opfordringen fra Ipvision, som Vækstfonden netop har investeret 10 millioner kroner i.


Der er både penge at spare og miljø at skåne ved at lægge virksomhedens telefoni om til ip-telefoni.

De gamle telefonanlægs energiforbrug står samlet set for 30.000 tons udledt CO2 årligt.

Og det er endda forsigtigt sat, siger manden bag udregningen, Kenneth Andreasen.

Han er administrerende direktør i Ipvision, som sælger netop ip-løsninger. På den baggrund er hans holdning til gamle telefonanlæg måske ikke voldsomt overraskende.

Men at store, hostede løsninger generelt er mere energivenlige end myriader af lokale servere, er der imidlertid næppe tvivl om, ligesom fjernvarme er mere miljøvenligt end en brændeovn i hvert hjem.

Halver telefonregningen

Ipvision har også regnet på besparelserne i kroner og øre, hvis man skifter til ip-telefoni.

Her lyder buddet, at der kan spares mellem 20 og 50 procent alene på telefonregningen ved at skifte til ip-telefoni

”Desuden får man en stor mængde tekniske faciliteter, som kan effektivisere kommunikationen, og muligheden for at integrere telefonien med eksisterende it-systemer,” siger Kenneth Andreasen

Mens en halv million danskere allerede i dag anvender ip-telefoni privat, har hovedparten af danske virksomheder stadig de gamle omstillingsanlæg, hvor de ringer og sender data over ISDN-linier.

Det undrer Kenneth Andreasen:

”Danske virksomheder spilder ifølge vores beregninger 750 millioner kroner årligt i rene telefoni- og netværksomkostninger,” siger han.

10 millioner fra Vækstfonden

Hørsholmvirksomheden, der beskæftiger 20 ansatte, har eksisteret i tre år og har 250 virksomheder som kunder, har netop været genstand for en 10 millioner kroner stor investering fra Vækstfonden.

”Ipvision har en god fremtid i et hastigt voksende marked. Vi kan med kapital og et fokus på de rigtige ydelser, samarbejdspartnere og kunder, gøre denne virksomhed markedsledende og eventuelt klar til en børsnotering i løbet af kort årrække,” vurderer partner i Vækstfonden, Søren Steen Rasmussen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S