Artikel top billede

Drop de gamle omstillingsborde, lyder opfordringen fra Ipvision, som Vækstfonden netop har investeret 10 millioner kroner i.

Skrot telefonanlægget, spar penge og skån miljøet

Klima-it: Danske virksomheders gamle telefonanlæg repræsenterer tilsammen en mulig besparelse på 30.000 tons CO2 årligt, hvis de blev skiftet ud med server og IP-telefoni.


Der er både penge at spare og miljø at skåne ved at lægge virksomhedens telefoni om til ip-telefoni.

De gamle telefonanlægs energiforbrug står samlet set for 30.000 tons udledt CO2 årligt.

Og det er endda forsigtigt sat, siger manden bag udregningen, Kenneth Andreasen.

Han er administrerende direktør i Ipvision, som sælger netop ip-løsninger. På den baggrund er hans holdning til gamle telefonanlæg måske ikke voldsomt overraskende.

Men at store, hostede løsninger generelt er mere energivenlige end myriader af lokale servere, er der imidlertid næppe tvivl om, ligesom fjernvarme er mere miljøvenligt end en brændeovn i hvert hjem.

Halver telefonregningen

Ipvision har også regnet på besparelserne i kroner og øre, hvis man skifter til ip-telefoni.

Her lyder buddet, at der kan spares mellem 20 og 50 procent alene på telefonregningen ved at skifte til ip-telefoni

”Desuden får man en stor mængde tekniske faciliteter, som kan effektivisere kommunikationen, og muligheden for at integrere telefonien med eksisterende it-systemer,” siger Kenneth Andreasen

Mens en halv million danskere allerede i dag anvender ip-telefoni privat, har hovedparten af danske virksomheder stadig de gamle omstillingsanlæg, hvor de ringer og sender data over ISDN-linier.

Det undrer Kenneth Andreasen:

”Danske virksomheder spilder ifølge vores beregninger 750 millioner kroner årligt i rene telefoni- og netværksomkostninger,” siger han.

10 millioner fra Vækstfonden

Hørsholmvirksomheden, der beskæftiger 20 ansatte, har eksisteret i tre år og har 250 virksomheder som kunder, har netop været genstand for en 10 millioner kroner stor investering fra Vækstfonden.

”Ipvision har en god fremtid i et hastigt voksende marked. Vi kan med kapital og et fokus på de rigtige ydelser, samarbejdspartnere og kunder, gøre denne virksomhed markedsledende og eventuelt klar til en børsnotering i løbet af kort årrække,” vurderer partner i Vækstfonden, Søren Steen Rasmussen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere