Artikel top billede

Snart er der flere computere end danskere i Danmark

Antallet af installerede computere i Danmark stiger hastigere end befolkningstilvæksten. Allerede næste år vil der være flere installerede computere i Danmark end mennesker.

Allerede næste år er der flere installerede computere i Danmark end indbyggere.

I dag er der 5,3 millioner computere i brug i Danmark, mens tallet vil være steget til 5,8 millioner i 2009. Det fremgår af ny rapport fra it-analyseinstituttet Gartner.

Til sammenligning vil der følge Danmarks Statistiks prognoser være cirka 5,5 millioner indbyggere i Danmark i 2009.

Ikke længere en knap ressource

Tom Togsverd, der er direktør ITEK, Dansk Industris it-branchefællesskab, mener, at det hastigt stigende antal computere er en naturlig konsekvens af, at priserne på computeren er styrtdykket gennem de seneste år.

Ifølge ham er det fortid med computeren som en knap ressourcer.

"Alle har i dag adgang til en computer. Selv mange børn har deres egen computer. Og de voksne har en computer på arbejdet og ofte både en stationær og en bærbar der hjemme. Og skulle du være så uheldig ikke at have en, så har din nabo sikkert en liggende, som du kan låne," siger Tom Togsverd.

Nummer to i verden

Ifølge Gartner er Danmark det land i verden med næst flest installerede computere per indbygger, og vi bliver kun overgået af Norge, men ligger foran USA, der indtager tredje pladsen.

Antallet af computere på verdensplan har netop rundet én milliard, og i 2014 forventes antallet at være fordoblet to milliarder.

Der går altså et rum stykke tid før, at der er en computer per indbygger på kloden, der i øjeblikket tæller 6,7 milliarder mennesker. 58 procent af de installerede computere er dog placeret i den højtudviklede del af verden, der blot tæller 15 procent af verdens befolkning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere